Štěpán Kotrba v rozhlase přečetl odvážný odhad, o co jde Američanům vůči Rusku

23.05.2016 14:15 | Zprávy

Mediální analytik Štěpán Kotrba se v Českém rozhlase zamyslel nad diskusí o jižním křídle NATO. To bylo podle něj naprostou nezbytností pro teoretické poražení Chruščova a následně Brežněva. „Diskuse sílí v souvislosti s úvahami o scénáři porážky Putina stejnou taktikou,“ uvedl.

Štěpán Kotrba v rozhlase přečetl odvážný odhad, o co jde Američanům vůči Rusku
Foto: Facebook.com
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

„‚Jižní‘ politika NATO sahá až k zakladatelům geopolitiky před 1. světovou válkou: siru Halfordu Mackinderovi, generálmajorovi Karlu Haushoferovi a profesoru Nicholasi Spykmanovi,“ podotýká Kotrba. Mackinder si podle něj vysnil kontinentální pevnost pevninských zemí Heartland – srdce Světového ostrova Eurasie.  

„Podle něj kdo ovládá Heartland, ovládá Světový ostrov, a kdo ovládá Světový ostrov, ovládá svět. Dalo by se dodat, že kdo ovládá Krym, ovládá nejen Černé moře,“ poznamenal dále Kotrba.

Komentář k poslechu ZDE.

Mackinder podle něj považoval východní Evropu za bránu k ovládnutí srdce Eurasie a za oblast bezpečnostního vakua mezi Ruskem a Německem. „Boj o ni byl vyústěním 20 let studené války a následným zadržováním – vazalstvím východu Evropy rozšířením NATO až k hranicím Ruska, “ poznamenal Kotrba. 

„Pro Spojené státy je dle Spykmana nejdůležitější zabránit, aby toto území bylo ovládáno jednou mocností, Ruskem. To je základem protiruské politiky NATO i EU. Rozvoj expedičních sil, dlouhodobý odpor vůči ‚revizionistickým státům, jako je Rusko‘, a asertivita proti Číně je páteří nové Národní vojenské strategie USA z loňského roku,“ dodal Kotrba. Klíčem k zadržení Rusů během studené války bylo dle jeho názoru Turecko. 

„Po porážce Sovětského svazu Řecko dostalo roli sloužit vítězům jako zadržovací bariéra. K zajištění možnosti americké flotily vplout nejen do Černého moře, ale i k Suezu. Tím bylo řecko-osmanské nepřátelství na desítky let ‚zaparkováno‘. Obkličování postupovalo diplomaticky – rozšířením NATO do Bulharska, Rumunska, Gruzie. Arabským jarem, které mělo eliminovat vliv Mubaraka v Egyptě. Sunnitské monarchie byly navázány na ropné zájmy, šíitské země byly ponechány svému osudu. Až doteď,“ uzavřel Kotrba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Díra tam, kde by měli být lidé. Proč se Zelenskyj brání požadavkům USA

14:45 Díra tam, kde by měli být lidé. Proč se Zelenskyj brání požadavkům USA

Ukrajinský prezident odmítl snížit hranici odvodů do armády na 18 let, ačkoliv si to Spojené státy p…