Sběr byl realizován v únoru na vzorku 1066 obyvatel.
Z nich by celkem 26,4 procenta volilo hnutí ANO. Druzí skončili občanští demokraté, kterým výzkum přiřknul 15,4 procenta. Na hnutí ANO tak premiér Fiala ztrácí rovných jedenáct procent. Třetí místo s poměrně silným ziskem 10,3 procenta drží STAN ministra vnitra Víta Rakušana.
Druhá skupina parlamentních stran může být označena za průměr.
Mezi pěti až osmi procenty se nachází SPD (7,5 procenta), Piráti (7,1 procenta) a lidovci (6,5 procenta). Těsně nad hranicí pěti procent, která jsou nutná pro vstup do dolní komory, zůstává TOP 09. Nikdo jiný by se do Parlamentu podle dat agentury nedostal.
Únorové preference. Zdroj: Phoenix research
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 8.10. – 9.10.2021. Zdroj: Volby.cz
SPOLU to dají. Odděleně nikdy
Pakliže sečteme bloky, jak se ucházely o přízeň voličů v říjnu loňského roku, koalice SPOLU by měla nadále 27 procent. Touto optikou zůstává na svém. Vloni Fiala a spol. obdržel 27,8 procenta, ANO mělo 27,1. Také součet Pirátů a hnutí STAN ukazuje, že se v trendech voličů nic zásadního nezměnilo. Podle průzkumu mají dohromady 17,4 procenta, u sněmovních voleb obdržel tento dvojblok 15,6 procenta.
Pakliže by se, jak jsme napsali, strany nespojily, hnutí ANO by nedohnaly. Babišův povolební potenciál by však byl mizivý. Jediným přirozeným partnerem by zůstalo SPD.
Hnutí SPD a ANO by měly podle průzkumu 33,9 procenta, zbylá pětice 44,4 procenta.
Okolo hladiny dvou až tří procent zůstávají levicoví komunisté a socialisté. Na paty jim šlape Přísaha, v únoru by měla 2,1 procenta.
Zelení jsou stabilně kolem jednoho procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.