Za 60 milionů korun pro program MEDEVAC by se měly podle návrhu určeného vládě posílit kapacity zdravotnických zařízení v zemích původu migračních vln. Čtyřicet milionů by mělo z programu ministerstva vnitra jít zejména na podporu uprchlického tábora v iráckém Kurdistánu, na spolufinancování programu ochrany a rozvoje pro severní Afriku a na posílení azylového a migračního systému v Srbsku, které se potýká s přílivem syrských uprchlíků.
Z rozpočtu ministerstva vnitra by mělo podle doporučení koordinační skupiny směřovat 1,075 milionu korun na pomoc ukrajinskému ministerstvu sociální politiky s uprchlíky z oblastí bojů na východě země. "Toto rozhodnutí navazuje na mezinárodní spolupráci České republiky s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem na podporu stabilizace vnitřně vysídlených osob na Ukrajině, kterých je v současné době již téměř 1,5 milionu," uvedl Ayrer.
Koordinační skupina dnes také uložila ministru vnitra vytvořit meziresortní pracovní skupinu, která doporučí vládě roční priority pro asistenci uprchlíkům a státům, které čelí migračním tlakům. Vládní koordinační skupina rovněž debatovala o žádosti Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení 153 křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v říjnu uvedl, že tento návrh projedná i vláda.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) minulý týden po jednání kabinetu uvedl, že vláda pošle ještě letos 105 milionů korun na pomoc zemím, které jsou nejvíce postiženy migrační krizí. Dalších 68 milionů korun vláda uvolní příští rok. Jde o peníze vyčleněné navíc oproti původnímu rozpočtu, který počítal s výdaji souvisejícími s migrací kolem miliardy korun. Zaorálek i Sobotka zdůraznili, že česká pomoc míří přímo do zemí, odkud uprchlíci přicházejí do Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk