Stojí nám to za to? Proč tam vlastně jsme? Promluvil expert, který v Afghánistánu strávil rok života

06.08.2018 20:50 | Zprávy

V neděli v Afghánistánu zahynuli tři čestí vojáci poté, co se před nimi odpálil sebevražedný atentátník. O nebezpečí války, která v Afghánistánu probíhá už sedmnáct let, a o tom, proč není jednoduché ji ukončit, v rozhovoru na serveru Seznam zprávy.cz promluvil novinář a bývalý poradce premiéra Nečase Matyáš Zrno, který byl v letech 2010–2011 šéfem civilní části českého provinčního rekonstrukčního týmu, jenž pomáhal obnovit afghánskou provincii Lógar.

Stojí nám to za to? Proč tam vlastně jsme? Promluvil expert, který v Afghánistánu strávil rok života
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nástup příslušníků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací za účasti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře

„Tato událost nevyhnutelně přináší otázky, jestli nám to za to stojí a proč tam vlastně jsme. My jsme tam ale pro to, že je to mise i Severoatlantické aliance a my jsme jejím členem. Jednotlivé státy to dělají s různým smyslem nasazení,“ řekl úvodem Zrno a upřesnil, že na zemi naší velikosti je naše nasazení velké. „Děláme to také proto, že někdy až překvapivě si naše politické reprezentace bez nějaké velké výjimky uvedomují naši zpodvědnost na vývoj i v této části světa a vycházíme vstříc našemu hlavnímu spojenci, kterým jsou Spojené státy, což je dobře,“ uvedl.

V Afghánistánu Zrno strávil celkem rok mezi lety 2010–2011, v době, kdy zemi opouštěl, prý rozhodně neodjížděl s pocitem, že je to „hotová práce“. „Tenkrát možná takový mediální dojem vznikl, když se Obama chtěl z Afghánistánu stáhnout, a aby to mohl udělat se ctí, bylo potřeba vytvořit dojem, že tato ‚dobrá válka‘ je na dobré cestě a můžeme se stáhnout díky tomu, že to afghánská vláda, armáda a policie zvládnou sami,“ řekl s tím, že všichni, kdo tam byli, ale věděli, že na něco takového nejsou ve skutečnosti zdaleka připraveni.

„Je mi líto, že ani po sedmi letech na to nejsou připraveni, točíme se stále v kruhu a i poté, co se jednotky stáhnou, zase se tam posílají zpátky,“ povzdechl si Zrno a dodal, že se tam vracejí především s cílem vycvičit afghánskou armádu a policii, aby samy byly schopny svou zemi ubránit. „Když si řekneme, že je to už sedmnáct let, triliony dolarů. Jsou to sumy, které si nedovedeme představit. Tisíce našich západních mrtvých a násobně více mrtvých místních v Afghánistánu, to človka donutí k zamyšlení, jak je to možné,“ kroutil hlavou Zrno.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…