Stovky metrů nad mraky. Před sto lety „Špaček“ dobýval nebe a Češi měli svého leteckého hrdinu

04.04.2025 8:25 | Monitoring

Byl březen 1925. První republika zářila sebevědomím, národ byl mladý, ambiciózní – a ve vzduchu ho reprezentoval stíhací letoun Aero A-18. Právě ten tehdy vystoupal až do nebe. A nejen obrazně. Šéfpilot Josef Novák ve svém dvouplošníku překonal výškový rekord, o kterém si mohli mnozí zahraniční letci nechat jen zdát. Letoun si vysloužil přezdívku „Špaček“. A právě tento Špaček doletěl výš, než kterýkoli jeho předchůdce.

Stovky metrů nad mraky. Před sto lety „Špaček“ dobýval nebe a Češi měli svého leteckého hrdinu
Foto: Aero Vodochody
Popisek: Aero A-18

Nad hlavou jen šedé mraky a ticho, které slyší jen piloti. Výškoměr pomalu dotikává k magickému číslu. 8 651 metrů. A pak, o dva měsíce později – nový rekord: 9 140 metrů. Psal se rok 1925 a Československo mělo svého leteckého šampiona – Josefa Nováka, šéfpilota společnosti Aero.

V kokpitu stroje, který dnes známe jako první sériově vyráběnou československou stíhačku, posunul hranice možného. Letoun nesl označení Aero A-18, ale všichni mu říkali familiárně Špaček. Možná kvůli jeho kompaktní stavbě a svižnému letu. Ale rozhodně to nebyl žádný vrabčák.

„Odkaz Aero A-18 a Josefa Nováka přetrvává dodnes a připomíná průkopnického ducha, který stále provází české letectví,“ připomíná prezident společnosti Aero Vodochody, Viktor Sotona. „Historie Aero je plná momentů, kdy jsme posouvali hranice. Josef Novák a letoun Aero A-18 jsou nedílnou součástí tohoto dědictví, které dnes ožívá v podobě našeho letounu L-39 Skyfox.“

Závodník, rekordman, průkopník

Josef Novák nebyl jen odvážný pilot. V roce 1924 se s upravenou verzí A-18b zúčastnil rychlostního závodu o cenu prezidenta republiky – a vyhrál. Jeho letoun tehdy dosáhl rychlosti 263,4 km/h. Ve své době šlo o špičku. O rok dříve se Aero A-18 představilo i ve Švédsku na mezinárodní výstavě – a vzbudilo zájem.

Letadlo s pevným podvozkem, dvouplošnou konstrukcí a hvězdicovým motorem bylo nejen technicky pokročilé, ale především důkazem, že i mladá republika může mít letectvo světové úrovně.

Ze Špačka až ke Skyfoxu

Dnes už se nad Vodochody vznášejí moderní proudové stroje – ale historie nezmizela. Aero Vodochody navazuje na stoletou tradici, kterou reprezentují nejen tisíce vyrobených kusů letounů L-39 Albatros, ale také nový L-39 Skyfox. Ten dnes míří k armádním zákazníkům nejen v Evropě, ale i po celém světě.

„Skyfox představuje moderní taktický a cvičný letoun, který je schopný podpořit požadavky vzdušných sil armád na zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti,“ dodává Viktor Sotona.

A tak se točí kola letectví dál. Tam, kde před sto lety letěl do výšek Špaček s Josefem Novákem, dnes startují moderní proudové stroje. Ale jedno zůstává: český um, odvaha a schopnost létat výš, než se zdá možné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…