„Nemůžeme zasahovat do pracovněprávních vztahů na jednotlivých školách a nemáme ani pravomoc je kontrolovat - pokud dochází k porušování pracovněprávních předpisů, mohou pedagogičtí pracovníci podat podnět ke kontrole na příslušný inspektorát práce, případně ke zřizovateli školy," vysvětlil Lidovým novinám mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas.
Nebráníme se, chceme si udržet práci
Většina učitelů se ale bojí jakkoli si stěžovat, protože by o místo mohla přijít úplně. „Když jsem žádala o zaměstnání, dostala jsem automaticky smlouvu jen do konce června s tím, že mě po prázdninách vezmou zpět. Kdybych na to nepřistoupila, práci bych nedostala," řekla Lidovým novinám třicetiletá učitelka českého jazyka Andrea.
Podle odborů by se dal problém částečně vyřešit kolektivní smlouvou. Protože s ale učitelé brání málokdy, odbory většinou ani nic nevědí. "Učitelé se obvykle dopředu neozvou, protože mají strach z postihů," řekl LN šéf školských odborů František Dobšík. Pokud škola žádné odbory nemá, nedá se dělat vůbec nic.
Čtěte více:
Učitelé zavřou školy, pokud jim Kalousek sebere peníze. Dobeš souhlasí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh