K nejčastějším tradičním nedostatkům na kandidátkách patřily při minulých volbách nesprávně uvedený věk, chybně napsané jméno nebo chybějící adresa některých kandidátů na evropského poslance.
Do evropských voleb se přihlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, z nich STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu. Mezi nová uskupení patří hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) nebo Hlas dalšího europoslance Pavla Teličky (za ANO).
Vedle Starostů a TOP 09 je v soupisce ještě dalších pět dvoučlenných koalic. Například Svobodní, kteří mají v europarlamentu jednoho zástupce, vsadili na spolupráci se stranou Radostné Česko v koalici s názvem "Svobodní, Liberland a Radostné Česko - Odejdeme bez placení". Podobně strany Rozumní a Národní demokracie do názvu své koalice vtělily hesla Stop migraci a Nechceme euro.
Evropské volby se uskuteční o posledním květnovém víkendu. Voliči v Česku v nich vyberou 21 nových či staronových zástupců v Evropském parlamentu, který má mít po odchodu Velké Británie z EU sedm stovek členů.
V minulých evropských volbách před pěti lety si lidé mohli vybírat z nabídky 38 seskupení. Nejlépe z nich uspělo hnutí ANO se ziskem 16 procent hlasů těsně před společnou kandidátkou TOP 09 a STAN, třetí byla ČSSD. Tato uskupení si rovnoměrně rozdělila 12 z 21 křesel českých europoslanců. Po třech evropských poslancích získali komunisté a lidovci, dvě místa obsadili občanští demokraté a jedno Svobodní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk