Stravenky jako noční můra České pošty a ministryně Schillerové
21.08.2020 10:14 | Zprávy
Vláda v březnu schválila takzvaný stravenkový paušál, který má zaměstnavatelům umožnit přispívat na stravné formou přímého peněžního příspěvku ke mzdě, a to při zachování daňového zvýhodnění samotných stravenek. Schválení paušálu předcházely dlouhé jednání jak na vládě, tak v kuloárech. Jedná se totiž o krok, jehož očekávaným důsledkem má být zásadní pokles byznysu stravenkových firem, které si každý rok na zisku rozdělují miliardy korun.
reklama
Zásadní a pro ministryni Schillerovou potencionálně nepříjemný problém může nastat v souvislosti s aktuálním plánem vlády v této oblasti. Pro vysvětlenou je nutné zmínit úvodní argumentaci, kterou ministryně Schillerová použila jako jeden z hlavních důvodů pro zavedení paušálu a odklonu od klasického modelu stravenek. Ta stavěla na boji proti stravenkovým firmám a jejich obchodnímu modelu.
"Řadu malých zaměstnavatelů odrazuje zbytečné papírování a vysoké poplatky, které by museli platit stravenkářským firmám. Pokud budou zaměstnancům poskytovat příspěvek na stravování v penězích, obojímu se vyhnou," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Schillerová v médiích opakovaně označovala obchodní model stravenkových společností jako zásadně nevýhodný pro restaurace a jiné podnikatele v pohostinství. Zároveň opakovaně poukazovala na to, že mezinárodní stravenkové firmy, které jsou u nás převážně francouzské, vytvářejí v Čechách neúměrné zisky v řádech miliard korun, které následně posílají matkám do Francie. Právě tato argumentace a neustálé zdůrazňování neúměrných zisků stravenkářů se brzy může stát pro Schillerovou citlivým tématem.
Souběžně se zavedením stravenkového paušálu bylo ministryní vytvořeno zadání na realizaci vlastní stravenky, která by měla být provozována státem a distribuována zaměstnancům státních institucí a podniků. Realizací projektu byla pověřena Česká pošta, která může jako státní podnik celou věc zastřešit a má zároveň desítky tisíc zaměstnanců, kterým může stravenku naservírovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.