Středoškoláci apelují na vládu, aby přidala peníze na školství

27.05.2018 16:13 | Zprávy

Zástupci středoškolských studentů vyzývají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib zvýšit rozpočet Ministerstva školství na příští rok o 30 miliard korun. Podle studentů je resort dlouhodobě podfinancovaný, a to i v situaci, kdy vláda označuje školství za jednu ze svých priorit. Otevřený dopis premiérovi dnes zveřejnil spolek Česká středoškolská unie (ČSU).

Středoškoláci apelují na vládu, aby přidala peníze na školství
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Navýšit rozpočet Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o 30 miliard přislíbil předseda vlády koncem dubna na setkání se zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů. Podle unie středoškoláků ale vládou schválená rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí pro roky 2019 až 2021 příslušné navýšení neobsahuje.

Dokument počítá podle ČSU s navýšením rozpočtu ministerstva o 11,5 miliardy Kč. To ale pokryje pouze plánované změny ve financování regionálního školství, a nespadá tak pod slíbenou částku 30 miliard korun, uvedla unie. „Chápeme, že částky uvedené v Rozpočtové strategii sektoru veřejných institucí nemusejí být identické se samotným rozpočtem, nicméně jde o finální strategický dokument,“ obávají se studenti.

ČSU ocenila, že vláda zvažuje ponechání 400 milionů korun v resortu školství namísto plánovaného odebrání za účelem zavedení slevy z jízdného. „Věříme, že je tato možnost zvažována právě proto, že si vláda uvědomuje klíčovost financí v kontextu vzdělávání,“ uvádí unie.

Zástupci středoškolských studentů v dopise upozorňují vládu, že školství je dlouhodobě dramaticky podfinancované. „Podle dat z mezinárodních srovnání patří Česká republika mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání,“ uvádějí studenti. Vláda má podle nich navýšením rozpočtu školství prokázat, že je pro ni vzdělání skutečnou prioritou.

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise už dříve vyzvali Babiše, aby vláda revokovala usnesení o zavedení slevy na jízdném pro studenty a seniory. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v resortu školství. Ministerstvo financí ale tvrdí, že na slevy budou využity peníze, které se z jednotlivých kapitol státního rozpočtu nepodaří utratit. Podle ministerstva tak financování slev nebude na úkor výdajů jednotlivých resortů, tedy třeba platů učitelů a investic.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…