Dokument pojednává zejména o událostech roku 1989 a obsahuje výpovědi Miloše Jakeše, Alojze Lorence, Rudolfa Hegenbarta, Jiřího Sekery, Oskara Krejčího a dalších. Skála výpovědi zúčastněných v mnohém nerozporuje, dodává však, co mu v jinak kvalitním dokumentu chybí: osvětlení role „mrtvého studenta“ Šmída, agenta StB Ludvíka Zifčáka. Historik a funkcionář KSČM Skála též polemizuje s hodnocením Gustáva Husáka, kterého se v dokumentu „staří soudruzi“ dopustili. A kdo vlastně může za zásah na Národní třídě?
Tajenka 17. listopadu a zrnka pravdy z ČT
Kulatiny privatizačního „sametu“ nabídly dvojí retro. Na decibely vyhrály slavobrány. Nejvíc si dala záležet ČT. Povinných koncesionářů, jimž tím promluvila z duše, jsem potkal pramálo. Podstatně víc než za předchozích kulatin zazněl alternativní pohled. Vydal i zajímavé knížky. Například Převrat. Pravda, fámy a lži od 17. listopadu od Olina Jurmana a kolektivu. Sahá od Lubomíra Štrougala po Miloše Zemana. Tehdejších disidentů až po anonymní „prameny“ z dobové rozvědky a kontrarozvědky.
Svůj stín, ač pouze jednou, překročila i Česká televize. A sice dokumentem Od srpna do listopadu. Tady dostali prostor i předlistopadové špičky (Miloš Jakeš, Peter Colotka, Alojz Lorenc a Rudolf Hegenbart) a lidé z jejich bezprostředního okolí (např. Viliam Plevza, Jaroslav Čejka, Oskar Krejčí či Lubomír Molnár). Odborným poradcem byl i Michal Macháček, autor brilantního Husákova životopisu.
Celé to leporelo, pojaté jako exkurze od srpna 68 do listopadu 89, nabízí i chytlavé pikantérie. Třeba o debatě Zdeňka Mlynáře s důstojníky StB, když odcházel do emigrace. A na otázku, dá-li se s ním počítat v případě ohrožení míru, odpověděl, že v takovém případě se má na koho obrátit rovnou v Moskvě. Jeho univerzitní spolužák Gorbačov byl přitom, pokud mne paměť nešálí, stále jen krajským šéfem ve Stavropolu.
Jak turecké vztahy panovaly mezi L. Štrougalem a V. Biľakem, je novinkou jen pro mladší ročníky. Ty naše, pracující v okolí obou rivalů, to někdy tlačilo do tanečků mezi vejci. Dokument perlí i verzí o Biľakových telefonátech do nemocnice, kam spadala vrchní patra moci (ale např. i všichni národní a zasloužilí umělci). Lékaře měl den co den bombardovat dotazy, zda L. Štrougal – po operaci tlustého střeva - „už natáhl bačkory“. Leckomu to roztáhne chřípí, pravdy je v tom však zhruba tolik jako v léta šířeném drbu o Štrougalově románku s hvězdou popové scény. Premiérova dcera se jí ve tváři docela podobá. Kdosi ji viděl s tátou v autě a fáma byla na světě. Je-li řeč o oné operaci, uběhlo od ní už skoro čtyřicet let. Expremiérovi je pětadevadesát. Komu se v tomhle věku vyhnou zdravotní trable? O recidivu těch s tlustým střevem však, pokud vím, nejde ani dnes. Tým chirurgů vedený legendárním Vladimírem Balašem odvedl perfektní práci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas