Koncem minulého roku najalo hnutí STAN nejlepší marketéry, kteří už pomohli dosadit do prezidentského křesla na Slovensku Zuzanu Čaputovou a v Česku Petra Pavla. Není se co divit. Stačí si připomenout kauzy Farský, Michalik, Gazdík, Polčák, Dozimetr, Rakušan a je zřejmé, že jejich mazání z paměti voličů nebude určitě nic snadného ani pro nejlepší ve svém oboru. Jejich rukopis už byl patrný ze zveřejněného videa, v němž se předseda Vít Rakušan vymezuje vůči Fialovu kabinetu a konstatuje, že lidé se na vládu koukají a vůbec nerozumějí jejím krokům. Proto slibuje konec kompromisů i konec hraní při zdi. Služeb špičkových odborníků už nepochybně začal využívat i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který je ve vládě za hnutí STAN. Dá se tak soudit podle jeho facebookového profilu a aktuálního příspěvku plného plesnivých koblih.
Varování „Pozor plesnivé koblihy“ doprovází text, v němž připomíná, že jednou ze základních technik populismu je prezentovat jako řešení velmi složitého problému nějaký jednoduchý, zázračný recept, který je ve skutečnosti naprosto nesmyslný. „To je samozřejmě i jedna ze strategií české opozice. Proto šíří mýtus o tom, že by k vyřešení vysokých cen elektřiny stačilo ‚zastropovat cenu u výrobce‘, připravit tak o zisky velké firmy a snížit tak výdaje spotřebitelů. Pokusím se proto vysvětlit, proč to je nesmysl,“ uvádí na svém facebookovém profilu Jozef Síkela a představuje osm argumentů, které ze zmíněného požadavku opozice mají v očích čtenářů a návštěvníků jeho profilu onen nesmysl udělat. Všemi osmi zdůvodněními se pouští do křížku s mýtem „Zastropování u výrobce by jednoduše snížilo cenu elektřiny pro všechny a státní rozpočet by to nestálo vůbec nic“.
Nejde o složitý byrokratický mechanismus, je to výmluva
Jedním z ministrových argumentů je, že zastropování u výrobce by vyžadovalo složitý byrokratický mechanismus pro celý dodavatelský řetězec: „Žádný složitý byrokratický mechanismus by to nevyžadovalo. Zastropování u výrobců proběhlo například na Slovensku, a to bez jakéhokoli složitého byrokratického systému. Prostě stát vyjednával se slovenskými elektrárnami. V podstatě jim řekl, že buď jim zdaní výnosy z jaderné energetiky, protože ty nejsou zatíženy emisními povolenkami, a zdaní jim celou jejich výrobu, nebo budou respektovat maximální cenu pro své občany. Žádný složitý systém. Stejně tak i ve Francii, kde měli zastropovanou cenu elektrické energie. Je to jenom o tom, že ti politici zjevně nejsou schopni a ochotni jít proti energetickým výrobcům,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert Pavel Janeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník