Sobotka novinářům po jednání ve Sněmovně řekl, že Stropnickému nevystavil žlutou ani červenou kartu. "Chyba to byla, ale nemyslím si, že je to chyba, která by byla důvodem pro to, abych navrhoval jeho odvolání z vlády," řekl Sobotka.
Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše si dnes předsedové tří vládních stran vysvětlili své názory na Stropnického vyjádření. Domluvili se zároveň na společné schůzce se Stropnickým, kde věc znovu proberou. Podle Sobotky si předsedové koaličních stran se Stropnickým chtějí vyjasnit komunikaci v předchozích dnech.
Babiš zopakoval, že kdyby se ukázalo, že nějaký ministr vynesl utajované informace, musí ve vládě skončit. "My jsme si vysvětlili názory na vyjádření pana Stropnického. Já si myslím, že on se vyjádřil na základě věcí, které byly publikovány v médiích," uvedl Babiš, podle něhož se asi Stropnický špatně vyjádřil. "Jeho pozice ve vládě je normální, jak byla, nevidím důvod, proč by se měnila," podotkl také.
Kritika především od Bělobrádka
Odchod Stropnického kvůli potvrzení mediálních informací požaduje část opozice. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že by měl Stropnický zvážit setrvání ve funkci. I po dnešním jednání zopakoval, že Stropnického vyjádření byla závažnou chybou. Respektuje ale názor Sobotky a Babiše, že vyjádření nebyla důvodem k odvolání. "Já si ale stále myslím, že takové věci se nekomentují," řekl Bělobrádek novinářům.
Ministr obrany nedávno médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu bylo to, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Tento krok tvrdě kritizovaly Spojené státy.
ODS: Sobotka vyměnil dobré vztahy s ANO za Stropnického
Stropnický ve čtvrtek uvedl, že necítí potřebu se obhajovat. "Já jsem dostal otázku, a teď jsem byl během tří sekund postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát a jestli mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil," řekl novinářům.
V souvislosti s tím Sobotka uvedl, že by měl Stropnický zvážit svou účast u projednávání utajovaných bodů. "Jako ministr obrany se řady těchto bodů musí účastnit a pak taky musí odpovídat na otázky tisku. Měl by tedy zvážit, zda je schopen se takovýchto jednání účastnit tak, aby neporušoval režim příslušných bodů," uvedl premiér.
Podle ODS Sobotka vyměnil účast Stropnického ve vládě za to, aby neměl konflikt s hnutím ANO. Veškerou odpovědnost tím prý vzal na sebe. Podle předsedy strany Petra Fialy trvá ODS na odstoupení ministra obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk