Štrougal kritizuje kuponovou privatizaci i zadlužení státu

16.01.2012 11:20 | Zprávy

Někdejší komunistický premiér Lubomír Štrougal kritizuje masivní zadlužení země, které způsobili politici po roce 1989. Uznává, že se zvýšila životní úroveň, i když jen díky dluhu, který narostl státu. Štrougal to řekl v rozhovoru pro časopis Týden.

Štrougal kritizuje kuponovou privatizaci i zadlužení státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V pražském Paláci knih Luxor se konala autogramiáda Lubomíra Štrougala

Štrougala se zeptal redaktor časopisu Týden na rozdíl mezi životní úrovní lidí dnes a před zhruba 25 lety. Odpověděl, že vidí posun, ale i dluh státu jeden a půl bilionu korun.

Nevěřil jsem, že by tahle garnitura měla hrát úlohu opozice

V čele československé vlády stál Štrougal od roku 1970 do roku 1988. V rozhovoru dále řekl, že nikdy nevěřil, že disidenti dokážou převzít moc ve státě.

"O té opozici jsem věděl velice málo, respektive měl pochybnosti o tom, že tahle garnitura - mimo Dienstbiera, toho jsem pokládal za fachmana - by měla hrát nějakou úlohu opozice, která se převtělí ve vládní sílu," tvrdí někdejší komunistický expremiér v Týdnu.

Štrougal ze své funkce rezignoval kvůli sporům s tehdejším generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem. Médiím poskytuje rozhovor jen výjimečně. Teď proto zkritizoval zásah proti studentům na Národní třídě v roce 1989.

Kuponová privatizace byla rozprodávání za mrzkou cenu zahraničním monopolům

Mnohem kritičtější je ale k politickému dění v 90. letech. „Kuponová privatizace, to bylo rozprodání za mrzkou cenu buďto zahraničním monopolům a firmám, nebo nějakým kamarádům, které na to neměli profesní zdatnost, takže se zavíraly ČKD, kladenská ocelárna, řada fabrik se odstavovala," vypočítává v rozhovoru pro Týden komunista Štrougal.

V Týdnu dále řekl, že i po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 věřil v pokračování reforem a byl prý proti vylučování reformátorů z KSČ. O vyloučení těchto členů se prý rozhodlo až poté, co se z konzultací v Moskvě vrátil přední komunistický funkcionář Vasil Biľak. Štrougal měl možnost odejít z úřadu, ale to neudělal, protože údajně doufal ve změnu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…