„V Praze budu tři týdny, poté letím do Londýna, pak zpátky do Glasgow a odtamtud do Belgie. Nízkonákladové lety a levné noční autobusy jsou jediným diskomfortem, na druhou stranu i velkou úlevou peněžence toulavého studenta. Hlavně se ale můžu kdykoli zvednout a cestovat kamkoli po Evropské unii. Jen tak,“ popsala svůj pohled Rousková.
„Studenti z Evropské unie mají školné hrazené skotskou organizací SAAS. Díky svému evropskému občanství tak v rámci studia sama platím pouze náklady na živobytí a ještě mám možnost studovat s lidmi z celého světa. Zčásti za to může studium v angličtině, jelikož angličtina přeci jen přetrvává jako náhražka esperanta, ale snesitelné lehkosti evropské studentské byrokracie bych podíl neupírala,“ dodala také ke svému studiu.
- Původní text ZDE
Rousková pak komentuje své diskuse se svými spolužáky o tom, jak vypadá Evropská unie jejich očima. „Potkají se Češka, Francouzska, Peruánka, Němec a Skot. Krom rutinní diskuse ohledně probírané látky se po chvíli dostaneme ke sdílení plánů na nadcházející prázdniny. Scénář je víceméně stejný jako v úvodu, jen se různě mění země a města – od Dublinu přes Paříž a Řím až po Varšavu v rámci Evropy. Jenom jedna dívka se do živého rozhovoru nijak nezapojuje, čerstvě osmnáctiletá slečna z Peru, Riya. Na rozdíl od zbytku skupiny pro ni znamenalo přijetí na školu ve Skotsku nekonečné papírování, návštěvy úřadů s žádostí o víza, což ještě komplikoval fakt, že v době žádosti nebyla plnoletá, několik úředních razítek a to všechno korunovaly nemalé poplatky. Domů se podívá až na konci akademického roku. A krom jiného se nemůže podívat jinde po EU, protože by musela zažádat o nová víza,“ popsala Rousková.
„Fakt, že většině přísedících přijde úplně přirozené bydlet v jedné zemi a s téměř stejným standardem jako doma studovat v cizině, navíc během volných dnů cestovat dle libosti (což ještě v posledních dnech podpořily jízdenky pro osmnáctileté po EU zdarma), by se měl častěji připomínat jako něco, za co bychom mohli a měli být vděčni,“ domnívá se mladá studentka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef