Epidemie koronaviru má svůj počátek v Číně, ovšem varianta omikron pochází z Jihoafrické republiky. Poprvé byla zachycena ve městě Tshwane. A z dat z tohoto města také pochází studie, která analyzuje, jak vážná je varianta omikron oproti minulým.
Porovnává 466 hospitalizací od 21. listopadu minulého roku s 3976 od 4. května 2020. Podle dat byl počet úmrtí i hospitalizací oproti předchozím variantám čtvrtinový. A zatímco průměrná délka hospitalizace u předchozích variant byla 8,8 dne, u Omicronu to byly v průměru 4 dny. Na vrcholu byly hospitalizace stále na poloviční úrovni oproti minulému vrcholu, ovšem věkový průměr byl o deset let nižší.
63 % pacientů mělo tzv. náhodný covid, tedy že byli nejdříve hospitalizováni a teprve následně v nemocnici měli pozitivní test. Oproti minulé vlně také pouze polovina pacientů potřebovala kyslík. Autoři studie konstatují, že vyšší počet případů u omikronu již nesouvisí s nárůstem hospitalizací a úmrtí, jako tomu bylo v předchozích vlnách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.