"Lidé by si v některých zemích měli dávat pozor, když budou otevřeně hovořit o své sexuální orientaci ve firmě nebo jinde. Mohlo by se totiž stát, že se to roznese a budou v nebezpečí. Vím, že otevřené firmy mají problém posílat zaměstnance do Ruska, Íránu a Nigérie. O Rusku toho ale až tak moc říci nemohu. Změny v zákonech se tam udály poté, co jsem tam skončil s byznysem," odpověděl Lord John Browne na otázku ParlamentníchListů.cz. Právě on je prvním významným byznysmenem, který se přiznal k tomu, že je gay.
Pocity gaye byznysmena
Lord Browne se v Praze zúčastnil pátého ročníku Pride Business Fóra, které předcházelo dnešnímu průvodu sexuálních menšin Prague Pride 2015. Před fórem se nicméně setkal s novináři. "Bylo jasné, že bulvár zveřejní mou sexuální orientaci. Tak jsem to udělal sám a rezignoval, abych ochránil společnost a na tři dny jsem se skryl před veřejností. Obával jsem se paparazziů. Myslel jsem, že mě v práci odsunou do kouta a nikdo se mnou nebude mluvit, ale stal se pravý opak. I pak v ulicích Londýna mi lidé vyjadřovali podporu. Bylo to překvapivé a moc hezké," podotkl Browne.
K tomu, že je gay, se přiznal jako generální ředitel koncernu British Petroleum (BP). Stal se tak prvním šéfem v rámci společností v žebříčku Fortune 500, který otevřeně odhalil svou sexuální orientaci. Magazín Fortune totiž každým rokem vydává seznam pěti set největších mezinárodních korporací. Browne je dnes předsedou představenstva L1 Energy a britské divize společnosti Huawei. "Polovinu mozku věnujete práci a polovinu skrývání své sexuální orintace. Takový zaměstnanec pracuje opravdu jen napůl," dodal s tím, že se osvíceným firmám vyplatí otevřenost na pracovišti. Samozřejmě, jen na pracovištích v demokratických režimech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský