Svatá Greta, strašení dětí a klimatické odpustky. Jaroslav Bašta o tom, jak se nám do Evropy vrátil v plné parádě středověk

04.08.2019 9:25 | Zprávy

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta se ve svém tradičním nedělním komentáři rozepsal o tom, že by jej ani v nejhorších snech nenapadlo, že se dožije toho, že bude svědkem naplňování třetího ze sloganů z románu George Orwella 1984 – „Nevědomost je síla“.

Svatá Greta, strašení dětí a klimatické odpustky. Jaroslav Bašta o tom, jak se nám do Evropy vrátil v plné parádě středověk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Připomíná i první dva slogany – Válka je mír a Svoboda je otroctví. „První se vrátil s novou studenou válkou, ten druhý zase ke svému fungování potřebuje liberální demokracie, která není ani liberální, ani demokracií, proto se ohání pojmem politická korektnost. Ta v podstatě funguje jako před staletími církevní dogmata. Umožňuje totiž kohokoliv obvinit, že je málo pravověrný a vyobcovat jej. Nejčastěji z veřejného života, či ze zaměstnání,“ uvedl Bašta. 

„Třetího Orwellova sloganu se s vehemencí odpovídající věku (a možná i diagnóze) chopila Greta Turnberg a její loutkovodiči a stoupenci. Školní stávka za klima představuje nejen faktické popření smyslu vzdělávání, ale mění bádání o klimatu v apokalyptické proroctví, obdobu chiliasmu, včetně toho období 12 let, které zbývají do konce světa. Greta nepřichází s modlitbami, ale se stávkou, protože v nevědomosti je síla. Orwellovy knihy by se asi měly stát povinnou četbou na středních školách,“ míní Bašta a uvádí, že popírání teorie globálního oteplování, klimaskepticismus a ironizování problému uhlíkové stopy je asi největším kacířstvím v celé západní civilizaci.

Původní text ZDE.

Popisuje také to, jak jej zaujala jedna teze vycházející z teorie Jamese Lovelocka o naší planetě. „Bouřlivý rozvoj života postupně způsobil problém s jeho dvěma základními stavebními prvky – s uhlíkem a kyslíkem. V přírodním koloběhu živé organismy ‚stahovaly‘ uhlík z oběhu, fosilizovaly ho (v ropě, vápencích, uhlí atp.), naopak kyslík v atmosféře přibýval až příliš, proto přišly doby ledové. Proto bylo zapotřebí, aby vznikl a zasáhl nový geologický činitel, který urychleně vrátí uhlík zpět do oběhu (nejlépe ve formě kysličníku uhličitého či metanu) a vytvoří tak novou rovnováhu biosféry a zastaví  nástup doby ledové,“ zmínil Bašta se slovy, že tuto úlohu lidstvo splnilo. 

„Tento příklad uvádím proto, že pro tuto teorii existuje stejné množství věrohodných důkazů jako pro klimatickou apokalypsu způsobenou člověkem – tedy žádné. Má však jednu vadu – nelze s ní strašit děti, ani vymáhat klimatické odpustky,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…