Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů nebudou návštěvníci s objemnými zavazadly vpuštěni,“ informuje cedule v katedrále svatého Diviše. Toto a ještě několik dalších omezení přímo souvisí s loňskými teroristickými útoky v Paříži. Ostatně právě svatý Diviš byl odjakživa patronem francouzských králů a v bazilice je jich nespočet pohřbeno, takže je místo lákadlem pro turisty a historickým svatostánkem Francouzů. Navíc se nachází na nechvalně známém severním pařížském předměstí Saint-Denis, kde se ukrývali islámští radikálové a teroristé.
Mezi královskými hroby
Osobní prohlídka. U vchodu do katedrály ji provádí sympatický Afrofrancouz, který jakoby se za ni kradmým pohledem omlouval. Po gotické katedrále se trousí skupinky turistů, některé ženy jsou zahaleny hidžábem. Do zadní části gotického kostela a jeho krypty se projde přes pokladnu. Právě zde jsou v hrobkách uchovány ostatky králů, které přibližně zpodobňují sochy na nich. Od zakladatele Franské říše Chlodvíka I. až po Ludvíka XVI. a jeho ženu Marii Antoinettu, kteří byli za Velké francouzské revoluce sťati gilotinou. Sochy obou klečí modlíce se k Bohu.
„Jsme muslimky a tohle nádherné místo se nám moc líbilo. Ukazuje slavnou francouzskou historii. Mnohé generace jej uchovaly až dodnes a doufáme, že se o něj budoucí generace postarají. Děkujeme,“ napsaly do zdejší vzpomínkové knihy Sára a Rania. Venku, ve čtvrti Saint-Denis, kde podle některých odhadů vyznává každý třetí občan islám, začíná sněžit. Jde prý o místo s úplně nejvyšší kriminalitou v celé Francii, kde se nezaměstnanost pohybuje nad deseti procenty.
Nejsme žádný zoo!
Na mapě severních čtvrtí Paříže se to mešitami či různými modlitebními místy pro muslimy jen hemží. Ostatně v Kulturním centru Tawhid nedaleko slavné katedrály se to zase hemží muslimy. Průchodem v bloku domů se člověk dostane k bývalé továrně. Nalevo umývárna pro muže, napravo pro ženy. Právě skončila odpolední motlitba a všichni nazouvajíce boty vycházejí. Na cizince se dívají trochu s nedůvěrou. Uvnitř modlitebny jsou rozlehlé prostory pokryté koberci a směr Mekky je určen televizí, která ukazuje čas ze všech pásem muslimského světa. „Tady není žádné zoo, ani neschováváme teroristy. Modlí se zde hluboce věřící lidé,“ upozorní jeden z mužů s dlouhým vousem. Na reakci, že do křesťanských kostelů se také chodí dívat muslimové, tak proč by to nemohlo být naopak, rozpažením naznačí, že proti tomu nic nemá.
Imámem mešity ve vzdálenější čtvrti Aubervilliers je tuniský podnikatel Hassan Bounamcha. Ten se dlouho zamýšlel, jak pomoci věřícím, kteří se nedokáží odtrhnout od povinností a zajít do mešity k modlitbě. „Modlitba je spása pro duši. Důležitá je koncentrace. Já sám se špatně soustředím,“ vysvětloval a přišel s grandiózním nápadem. Vymyslel skládací mešitu z kartonu a nazval ji Mihrbox podle slova mihráb, což je výklenek ve středu stěny mešity orientovaný ve směru kibly, tedy k Mekce. Psalo se, že ceny se budou pohybovat podle provedení od dvou do dvanácti tisíců korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský