Šifta se ve svém komentáři zamýšlí nad tím, co Čechy, kteří se často všemu vysmívají a nedodržují jakékoli právní předpisy, přimělo k tomu, aby dodržovali nouzový stav a nosili roušky. „Současná doba je zaplevelena pravidly a zásadami, které číhají na každém kroku. Bez pravidel není možný chod žádné společnosti, ale přemíra regulace samotnou společnost dusí. Lidé nevnímají právní předpisy, a tedy jejich jednodušší podobu ve slově právo, jako přívětivé, a není to proto, že by jim nerozuměli zevnitř, ale proto, jak na ně zvenku působí,“ poznamenal Šifta. Podle jeho slov obyčejné lidi odpuzují strkanice i naschvály při přijímání zákonů stejně jako neustálé novely novel či vnější evropské zásahy.
„Nouzový stav paradoxně naopak v lidech vyvolal pocit, že právo mohou znovu pochopit, a začali se o něj zajímat. Co se tedy stalo a proč nastal takový náhlý obrat? Právo se sneslo z výšin, z toho prvoplánovitě vystavěného piedestalu, na který normální smrtelník neměl mít nárok dosáhnout, zpět k lidem. Ukázalo se neotesané v surovém stavu a ve své původní nahotě, bez jakýchkoli prostředníků, jen ono a adresát. Zrodilo se náhle a nenadále a to ve své nejčistší, efemérní podobě,“ poznamenal důvody Šifta s tím, že lidem se líbí stručnost a jednoduchost.
„Vyhlašování je přímé, bez nutných neosobních kroků v podobě zanesení do sbírky listin a vytištění v papírovém formátu,“ sdělil s tím, že vyhlášení nouzového stavu je na jednom papíru a je to několik prostých vět.
„Doteď všeobecně platilo, že zákony se netvoří pro lidi, nejsou tu pro ně, ale jen slouží k jejich ovládání. Při vyslovení slova právo se hned objevilo spojení ‚my a oni‘, tedy rozdělení společnosti na ty, co právní předpisy musí dodržovat, a na ty, co je tvoří. Nouzovým stavem vznikla propojenost a vzájemná součinnost a dělení na ‚oni a my‘ se ztratilo. Prostí občané se začali o dění spojené s koronavirovou epidemií zajímat, a to především díky jasným postupům designovaným právě právem,“ řekl s tím, že „hadrové roušky z domácí provenience se tak mimo jiné staly kotvítkem v lidské mysli, které při jakékoli vzpomínce bude ukazovat, že právo může být napsáno i v lidské podobě“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef
Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Další články z rubriky
11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo
Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…
- 8:23 Velké Zelenského nic. Celý svět se bojí, jde však prý jen o trik Ukrajiny
- 20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek
- 18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle
- 12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout
- 12:07 Nášlapné miny pro Ukrajince. Ale prý jim moc nepomohou