Svět v plamenech. Lidi si řeknou, že vlády selhaly, bojí se veterán politiky USA Kissinger. Co po viru?

14.04.2020 10:03 | Zprávy

Není asi přehnané tvrdit, že v 96 letech je Henry Kissinger legendou v diplomacii. V deníku Wall Street Journal se vyjádřil i k současné pandemii. Atmosférou mu připomíná druhou světovou válku. Ale už je prý nutné řešit „postkoronavirový řád“ a demokracie by měly bránit osvícenské hodnoty a „principy liberálního světového řádu“. Jinak by se svět mohl ocitnout „v plamenech“.

Svět v plamenech. Lidi si řeknou, že vlády selhaly, bojí se veterán politiky USA Kissinger. Co po viru?
Foto: Nakladatelství Prostor
Popisek: Henry Kissinger

Kissinger napsal, že mu atmosféra spojená s COVID-19 připomíná bitvu v Ardenách, které se zúčastnil. „Teď, stejně jako na sklonku roku 1944, panuje pocit neurčitého nebezpečí, které necílí na nějakou konkrétní osobu, ale zasahuje drtivě a náhodně,“ říká. Ale rozdíl vidí v tom, že tehdy byly Spojené státy sjednocené za jedním cílem. „Nyní, v rozdělené zemi, je efektivní a prozíravá vláda nutností k překonání překážek, které nemají v rozsahu a dopadu obdoby,“ dodává s tím, že je nutné udržet důvěru veřejnosti ve vládu, protože na ní záleží i solidarita mezi lidmi a mír a stabilita mezi státy. Potom, co COVID-19 odezní, se v některých zemích podle Kissingera dojde  k závěru, že instituce selhaly, a bude lhostejné, zda je to pravda, či ne. „Skutečnost je taková, že svět po koronaviru nikdy nebude jako dřív. A přít se o minulost jen zdržuje to, co se musí udělat,“ tvrdí diplomat.

Dále popisuje, jak virus zahltil zdravotnické instituce v USA a jak není dostatek materiálu a testů. Pochválil současnou vládu, že odvrátila hrozící katastrofu, ale skutečný test podle něho bude zvrátit šíření viru a udržet přitom důvěru ve vládu. A krizová opatření podle Kissingera nesmějí vytěsnit další důležitý úkol: přechod na „postkoronavirový řád“.

Diplomat argumentuje, že světoví lídři většinou reagují v rámci národů, ale virus hranice nezná. A i když jeho zdravotní dopady budou krátkodobé, dopady politické a ekonomické by podle Kissingera mohly „trvat po celé generace“. „Žádná země, ani USA, nemůže virus zvládnout na čistě národní úrovni. Nezbytné požadavky doby je potřeba skloubit s vizí a programem globální spolupráce. Pokud to nedokážeme, dostane se nám toho nejhoršího ze všech směrů,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

16:40 Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

Údajný útok na poslední funkční plynovod mezi Ruskem a Evropou, černomořský TurkStream, zamával s ce…