Svět v plamenech. Lidi si řeknou, že vlády selhaly, bojí se veterán politiky USA Kissinger. Co po viru?

14.04.2020 10:03 | Zprávy

Není asi přehnané tvrdit, že v 96 letech je Henry Kissinger legendou v diplomacii. V deníku Wall Street Journal se vyjádřil i k současné pandemii. Atmosférou mu připomíná druhou světovou válku. Ale už je prý nutné řešit „postkoronavirový řád“ a demokracie by měly bránit osvícenské hodnoty a „principy liberálního světového řádu“. Jinak by se svět mohl ocitnout „v plamenech“.

Svět v plamenech. Lidi si řeknou, že vlády selhaly, bojí se veterán politiky USA Kissinger. Co po viru?
Foto: Nakladatelství Prostor
Popisek: Henry Kissinger

Kissinger napsal, že mu atmosféra spojená s COVID-19 připomíná bitvu v Ardenách, které se zúčastnil. „Teď, stejně jako na sklonku roku 1944, panuje pocit neurčitého nebezpečí, které necílí na nějakou konkrétní osobu, ale zasahuje drtivě a náhodně,“ říká. Ale rozdíl vidí v tom, že tehdy byly Spojené státy sjednocené za jedním cílem. „Nyní, v rozdělené zemi, je efektivní a prozíravá vláda nutností k překonání překážek, které nemají v rozsahu a dopadu obdoby,“ dodává s tím, že je nutné udržet důvěru veřejnosti ve vládu, protože na ní záleží i solidarita mezi lidmi a mír a stabilita mezi státy. Potom, co COVID-19 odezní, se v některých zemích podle Kissingera dojde  k závěru, že instituce selhaly, a bude lhostejné, zda je to pravda, či ne. „Skutečnost je taková, že svět po koronaviru nikdy nebude jako dřív. A přít se o minulost jen zdržuje to, co se musí udělat,“ tvrdí diplomat.

Dále popisuje, jak virus zahltil zdravotnické instituce v USA a jak není dostatek materiálu a testů. Pochválil současnou vládu, že odvrátila hrozící katastrofu, ale skutečný test podle něho bude zvrátit šíření viru a udržet přitom důvěru ve vládu. A krizová opatření podle Kissingera nesmějí vytěsnit další důležitý úkol: přechod na „postkoronavirový řád“.

Diplomat argumentuje, že světoví lídři většinou reagují v rámci národů, ale virus hranice nezná. A i když jeho zdravotní dopady budou krátkodobé, dopady politické a ekonomické by podle Kissingera mohly „trvat po celé generace“. „Žádná země, ani USA, nemůže virus zvládnout na čistě národní úrovni. Nezbytné požadavky doby je potřeba skloubit s vizí a programem globální spolupráce. Pokud to nedokážeme, dostane se nám toho nejhoršího ze všech směrů,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…