Švýcarská banka – akcie zase padaly. Saúdové už dali ruce pryč

15.03.2023 16:39 | Analýza

Ekonom Pavel Šik před rokem předpovídal, že protiruské sankce se obrátí především proti západním státům samotným. Podle posledních událostí v bankovním sektoru a západních ekonomikách obecně měl pravdu. Inflace působí problémy většině Evropy a podle Šika i Spojeným státům, kde kvůli růstu úrokových sazeb v rámci boje s inflací zkrachovalo několik bank. Velkým strašákem je nyní situace švýcarské banky Credit Suisse, jejíž akcie prudce padají a destabilizují celý evropský finanční sektor.

Švýcarská banka – akcie zase padaly. Saúdové už dali ruce pryč
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

„Na jaře 2022 jsem psal, že sankce dle mého nejsou dobrý nápad... což o to, fungují, ale trochu jinak, než bylo plánováno,“ píše Šik na svém Facebooku a tento názor vysvětluje v analýze aktuální formy západních ekonomik a finančního sektoru.

Inflace v České republice, která se dlouhodobě drží kolem 15 procent, působí velké problémy. Nejinak je tomu podle Šika i ve vyspělých západních ekonomikách, kde inflace již také ovlivňuje politickou soutěž.

„Naše inflace se pohybuje úplně v jiných dimenzích než v západní Evropě. Nejsme sice jako Moldavsko, kde je inflace kolem 30 procent, ale nejsme ani Francie, kde se začíná šílet z únorových rekordních 7,3 procent, což je více než bylo předpokládáno,“ pokračuje ekonom s tím, že ve Francii se inflace stala velkou politickou výzvou pro prezidenta Emmanuela Macrona, který prosazuje spornou revizi důchodů.

Macron minulý týden vyjednal s maloobchodníky dohodu o vyrovnání marží na základní zboží, protože domácnosti bojují s rychle rostoucími cenami potravin. „Česká vláda nemá na podobné populistické dohody čas a její revize důchodů prý není ústavně sporná a vůbec držme pusu, teď musí vláda chránit ukrajinské vlajky,“ komentuje sarkasticky nedávné události v Česku.

Situace je podle něj podobná i ve Spojených státech, ačkoliv tam by se podle nominálních dat mohlo zdát, že inflace stagnuje nebo dokonce klesá. „V USA inflace již několikátý měsíc v pořadí nominálně klesá, reálně minimálně nestoupá. Co to znamená? Inflace se měří vždy k minulému roku, takže je vždy lepší se koukat na více let zpět. Když například v Německu nyní inflace v únoru nominálně vůči lednu nestoupla (leden i únor 8,7%), tak vlastně ceny v delším horizontu dál stouply, protože minulý rok byla inflace v lednu menší než v únoru. To samé platí pro Česko, kde inflace v únoru nominálně klesla, ale vlastně vůči lednu ceny stouply, pokud bychom ceny například měřili vůči hodnotě v únoru roku 2020,“ vysvětluje Šik s tím, že podobné to je třeba v Itálii a dalších zemích.

Jeden z nejmocnějších mužů ve světovém byznysu Laurence Fink, výkonný ředitel společnosti BlackRock, ve středu předpověděl růst americké inflace a zvyšování úrokových sazeb a mluvil o ohrožení bankovního sektoru v USA. Americká centrální banka podle Šika kvůli tomu nejspíše pozastaví růst úrokových sazeb a inflace se dále rozjede.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…