Útok se odehrál v pondělí kolem páté hodiny odpolední v islámském centru v Zurichu. Terčem byla modlitebna využívaná převážně somálskými a eritrejskými imigranty. Tři návštěvníci byli při útoku zraněni. Okamžitě se proto objevily spekulace, že se jednalo o útok na islám a imigranty obecně. Vchod do islámského centra se stal poutním místem, mimo jiné se tam objevil nápis v němčině „odpovědí na nenávist je láska“.
Novináři zaznamenali místní starší ženu, která přinesla na pamětní místo knihu zabalenou v hnědém papíru. Pak jim vykládala, že je křesťankou a je zděšena z toho, co se v centru stalo. „Modlím se za oběti,“ svěřila se.
„My Švýcaři jsme mnohonárodnostní, vícebarevný, multináboženský národ. Nemáme žádný problém s nikým,“ vykládali webu deníku New York Times jiní.
Jenže pátrání po útočníkovi vzápětí ukázalo, že nenávist k imigrantům či k islámu nejspíš nebyla tím skutečným motivem. Policisté našli útočníka dle popisu svědků na mostě nedaleko od islámského centra asi hodinu po útoku. Muž byl již mrtvý.
Další vyšetřování prokázalo, že se jedná o čtyřiadvacetiletého muže původem z Ghany usazeného ve Švýcarsku. Podle policie byl muž frustrovaný. Nebylo prokázáno žádné jeho spojení s teroristickými skupinami. Zato bylo prokázáno, že již v neděli zavraždil nožem jednoho svého známého. Jeho tělo bylo nalezeno na sportovním hřišti a již po tomto činu se po Ghaňanovi rozjelo pátrání. Až do jeho útoku v centru však bylo neúspěšné. Na místě činu na hřišti byly nalezeny stopy jeho DNA, díky kterým byl následně ztotožněn.
Rovněž byla dementována původní informace, že při útoku v islámském centru křičel, aby se imigranti vrátili, odkud přišli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav