Sýrie se bez Asada pro začátek neobejde. Už to prý začínají chápat všichni

27.02.2016 18:17 | Zprávy

Současné příměří v Sýrii možná povede k rozdělení této země přibližně na tři subjekty, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz analytička Tereza Spencerová. Poukazuje na to, že čím dál víc západních zdrojů pomalu přiznává, že Bašár Asad v čele Sýrie zůstane, přinejmenším pro dohlednou budoucnost.

Sýrie se bez Asada pro začátek neobejde. Už to prý začínají chápat všichni
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Spencerové se zdá, že dohoda o příměří je výhodná především pro USA. „Protože další postup syrské armády s jejími spojenci a s ruským leteckým krytím a bombardováním v zásadě každým dnem měnil „ženevská mírová jednání“ ve stále větší zbytečnost, z níž by si mírový nobelista Barack Obama před koncem mandátu nemohl odnést žádnou ‚zásluhu‘ za ukončení války,“ myslí si.

Situaci mohou pročistit nejen zastavení bojů, ale i Asadova amnestie či sílící dezerce džihádistů

Částečné zastavení bojů, amnestie, kterou pro ozbrojence různých protivládních skupin vyhlásil Asad, i sílící dezerce různých džihádistů z oblastí bojů mohou prý situaci na bojišti „pročistit“ a usnadnit tak další postup i Sýrii, Íránu a Rusku.

Celý rozhovor s Terezou Spencerovou je ZDE

Už v rámci pokračující války proti Daeši a al-Káidě nebudou muset tolik klopýtat o Západem podporované „umírněné teroristy“. Dohoda o příměří, které začalo platit v noci na sobotu, tak podle analytičky zároveň vyhovuje i Rusku.

Washington mluví o plánu B

Spencerová se domnívá, že Washington nejspíš ve snaze nevypadat jako slaboch, který přenechal otěže Moskvě, mezitím mluví o případném „plánu B“, kterým má být právě rozdělení Sýrie.

Rusko oficiálně jakékoli úvahy na dané téma popírá, ale Kurdové tvrdí, že i se souhlasem Moskvy už se jedná o „trojí Sýrii“. „Jedna by byla ‚Asadova‘ a byli by v ní nejspíš alavité, křesťané, drúzové a nábožensky ‚vlažní‘ sunnité, pak by vznikl syrský Kurdistán, který se už od ledna oficiálně jmenuje Rojava, a k tomu by existovala sunnitská Sýrie, v níž by se mohla shromáždit většina současných džihádistů a stoupenců současných protivládních skupin,“ naznačuje Spencerová možnou budoucnost Sýrie.

Jasněji bude vcelku brzy, v řádu týdnů či měsíců

Sama si ale v praxi něco takového moc představit neumí. „Obzvláště pak federativní soužití se Sunnistánem, který by podle všeho byl napájený saúdským nenávistným wahhábismem. Ale počkejme. Myslím, že jasněji bude v tomto ohledu už vcelku brzy, v řádech týdnů či měsíců,“ předvídá analytička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…