Více než tisícovka převážně mladých lidí s dětmi mohla zhlédnout řadu bojových ukázek, ukázek současné i bývalé vojenské techniky, nechybělo například ani představení Policie ČR. Při příležitosti oslav byla v muzeu, nacházejícím se v bývalém areálu vojenských kasáren, otevřena nová naučná stezka československého opevnění a železné opony.
Rusko a USA
Vicekonzulka Ruské federace Semenová mj. uvedla, že město Rokycany se stalo velmi důležitým historickým bodem v ukončení druhé světové války. „Protože se tu setkala spojenecká vojska. To bylo symbolem, že je válka u konce. Vzpomeňme na všechny vlastence ze zahraničního odboje, kteří zemřeli za svoji svobodu a především za svobodu, kterou si dnes užíváme. Lidé nezemřeli nadarmo. Tím, že na ně vzpomínáme, děkujeme jim za naši svobodu, za náš život,“ uvedla ve svém stručném projevu.
V delším vystoupení pak promluvil zástupce americké ambasády. „Česká republika si připomíná sto let své existence a současně také sto let oficiálních vztahů mezi oběma našimi zeměmi,“ uvedl tiskové atašé. „Během nich hrály Spojené státy mnohokrát důležitou roli v podpoře demokracie a prosperity českých zemí. Rád bych zmínil několik příkladů – Spojené státy hrály klíčovou roli v začátcích vzniku Československa. Bylo to v USA, kde Tomáš Garrigue Masaryk a zástupci Čechů a Slováků podepsali 31. května 1918 Pitsburskou smlouvu, což byl první krok k nezávislosti a k vytvoření samostatného státu.
V říjnu stejného roku Masaryk sepsal ve Washingtonu Československou deklaraci nezávislosti. Dokonce se inspiroval americkou ústavou při první československé ústavě. Po 27 letech, v roce 1945, americká armáda v čele s generálem Pattonem osvobodila tento krásný region od nacistické okupace. A v roce 1989 USA podpořily a povzbudily vaši mladou a rozvíjející se demokracii, kterou jste statečně obnovili po desetiletích komunistické nadvlády,“ vypočetl atašé několik významných bodů z historie vzájemné spolupráce.
„Jako člen NATO ukázala Česká republika, že je připravena po boku svých spojenců, včetně Spojených států, přispět k obraně našich společných hodnot. Nadále je však třeba vzdávat čest těm, kteří svými životy zaplatili za to, aby další generace mohly žít v míru a svobodě,“ pochválil a zároveň burcoval zástupce velvyslanectví Spojených států.
Potlesk pro docentku a doktorku…
Senátorka Milada Emmerová nejdříve pochválila organizátory akce, kterým poděkovala že umožňují tuto každoroční slavnost. „Aby byla věčnou připomínkou těch hrůzných dnů, které bychom již nikdy nechtěli opakovat. A abych vám řekla také moji konkrétní zásluhu, tak jsem popsala chorobu veteránů v Perském zálivu,“ uvedla neskromně za mírného potlesku přítomných.
„A díky tomu jsem se dostala do newyorské akademie věd a zasloužila jsem se o to, aby Klub válečných veteránů byl legalizován v zákoně a aby se slavil 11. listopad jako památný den válečných veteránů,“ zhodnotila svůj přínos Milada Emmerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala