Tak kdo tu šíří propagandistické lži? Český rozhlas čelí řízení za zprávu o ruských agentech, kteří zařídili Zemanovo zvolení prezidentem

24.02.2017 7:59 | Zprávy

Český rozhlas čelí kritice za šíření lživých informací, tzv. fake news. A ne od ledaskoho. Rada ČRo ho v reakci na příspěvek moskevského zpravodaje vyzvala k důslednému dodržování Kodexu Českého rozhlasu. Podle něj musí být každá zpráva založena na zjištěných a ověřených údajích, což se v daném případě nestalo. Obhajobu generálního ředitele René Zavorala, že po jediném odvysílání se tomuto tématu Český rozhlas už dál nevěnoval, radní označili za chybu, protože se tak posluchači dozvěděli jen tuto dezinformaci.

Tak kdo tu šíří propagandistické lži? Český rozhlas čelí řízení za zprávu o ruských agentech, kteří zařídili Zemanovo zvolení prezidentem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého rozhlasu

Veřejnoprávní média nezažívají své nejsvětlejší dny. V živé paměti je prohlášení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které konstatovalo, že Česká televize pořadem Americká volební noc porušila zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, když při informování o prezidentských volbách v USA odvysílala „nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně“.

Neuplynul ani měsíc a Rada ČRo v souvislosti s příspěvkem Martina Dorazína na ČRo Plus z 29. listopadu 2016 (nereflektované šíření lživých informací, tzv. fake news) vyzvala Český rozhlas k důslednému dodržování Kodexu Českého rozhlasu, především v článcích 6.6 a 6.8.

V nich se praví, že ve zpravodajských a publicistických pořadech Český rozhlas dbá na přesnost a nestrannost, spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti. Dále, každá odvysílaná zpráva musí být založena na zjištěných a ověřených údajích. Český rozhlas je při získávání a zpracovávání informací plně povinen zjistit a posluchačům zprostředkovat věcně správný obraz skutečnosti. V případech, kdy to není beze zbytku uskutečnitelné pro nemožnost opatřit si všechny informace, musí postupovat tak, aby se pravdě maximálně přiblížil. Zamlčení důležité informace nebo potlačení jejího podstatného aspektu je vždy hrubým porušením této povinnosti.

Ruští agenti prý používali peníze vyhrané v kasinu

A právě na to „pozapomněl“ moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín ve svém příspěvku pro pravidelný přehled tisku. Při druhém letošním zasedání Rady ČRo se proto přehrával záznam jeho vstupu, který uvedl hlas ze studia těmito slovy: „Při volbách v Česku v roce 2013 působily desítky ruských tzv. expertů, kteří aktivně ovlivňovali veřejné mínění a dokonce upláceli členy volebních komisí. Tyto závažné informace zveřejnily ruské internetové stránky URA.Ru, pročetl je náš moskevský zpravodaj Martin Dorazín.“ A to, co dlouholetý redaktor veřejnoprávního média předvedl, stojí za to si připomenout celé.

„URA.Ru píše, že asi šest měsíců před volbami v Česku bylo do Česka vysláno asi devadesát ruských profesionálních politických konzultantů, jejichž hlavním úkolem bylo podněcovat protiamerické nálady a propagovat přátelství s Ruskem. Peníze na jejich práci jim převáděli neobyčejným způsobem. O bankovním převodu samozřejmě nemohla být řeč. Používali prý kasino, které nepřímo vlastnil jeden vysoce postavený ruský úředník. A tyto peníze používali na své aktivity v Česku. Jak tedy tyto sumy získávali, popisuje URA.Ru, v tom kasinu vyhrávali neobvykle velké sumy, část si nechali pro sebe, částečně jimi financovali svou činnost,“ referoval Martin Dorazín.

Údajní konzultanti měli uplácet i členy volebních komisí

A pokračoval v tom, co zpravodajská agentura vydala. „URA.Ru naznačuje, že jimi upláceli členy volebních komisí a rozvíjeli síť agitátorů. Těmi byli například majitelé nevelkých obchodů se stálou klientelou, které prý vyprávěli o pozitivním vlivu Ruska na českou ekonomiku, nebo šlo dokonce o realitní agenty, kteří přesvědčovali zase své klienty. A tím třetím důležitým prostředím podle tohoto ruského portálu se stali sportovci, ruští poradci údajně pomáhali finančně organizovat mnohé sportovní akce, kde se také mluvilo o Rusku,“ pronášel zpravodaj do éteru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …