Maláčová v sérii příspěvků na síti X upozorňuje, že už i bankovní ekonomové si všimli, že Češi mají příliš nízkou minimální mzdu. „České mzdy jsou tak nízké, že už na to upozorňují i bankovní ekonomové. Tj. lidé, kteří mají svému zaměstnavateli pomoci vytvořit co největší zisk, který je pak vyveden do zahraničí. V HN jsem si přečetla názor pana Skořepy, že se nemáme bát rychlého růstu minimální mzdy. Že razantní navýšení minimálky může ekonomice prospět. Dokonce i o dvanáct procent. Souhlasím, odbory i sociální demokracie to říkají odjakživa. Já to jako ministryně dělala,“ píše Maláčová s tím, že česká minimální mzda je ve srovnání s okolními zeměmi velmi nízká vzhledem k průměrné mzdě.
Podle ekonoma Skořepy prý navíc české firmy vykazují abnormální zisky, na což poukazuje i ČNB. „Já dodám, že když se zvýší minimálka, stoupnou příjmy státu, protože spousta lidí pracuje legálně za minimálku a zbytek bere bokem,“ radí Maláčová.
Ta se Skořepou nesouhlasí v tom, že by se měly zrušit zaručené mzdy. „Naopak, zaručené mzdy je potřeba zvednout a hlavně zpřehlednit. Pokud se odborníci shodují, že hospodářský model levné práce se pro Česko vyčerpal a že český trh práce je vyluxovaný, je potřeba zvýšit i cenu kvalifikované pracovní síly. Měli bychom snížit počet stupňů zaručené mzdy a odvíjet je od dosaženého vzdělání,“ navrhuje Maláčová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič