Počet migrantů opouštějících země v regionu severní Afriky a Blízkého východu by mohl v budoucnu dramaticky narůst. Výzkumní pracovníci z chemického Institutu Maxe Plancka a Kyperského institutu v Nikósii vypočítali, že by v regionu Blízkého východu a severní Afriky mohlo v budoucnu dojít k tak razantnímu oteplení, že by se tyto oblasti mohly brzy stát v podstatě neobyvatelnými.
V případě těchto oblastí by nepomohlo ani snížení globálního oteplování o dva stupně Celsia, na čemž se na nedávném summitu v Paříži shodli zástupci členských zemí OSN. Již velmi vysoká letní teplota v zemích severní Afriky a Blízkého východu bude narůstat dvakrát rychleji oproti globálnímu průměru, tvrdí experti.
To by znamenalo, že by zhruba v polovině tohoto století teplota v těchto oblastech během letních dnů dosáhla až 46 stupňů Celsia. Tak extrémně horké dny se navíc budou objevovat pětkrát častěji, než tomu bylo doposud. V kombinaci s neustálým znečišťováním ovzduší a častějším výskytem pouštních bouří by tyto faktory mohly přispět k tomu, že by v budoucnu mnohem více lidí tyto krajiny opouštělo.
V oblastech Blízkého východu a severní Afriky, kde letní teploty dosahují extrémních výšin a kde se počet abnormálně horkých dnů od roku 1970 zdvojnásobil, žije celkem 500 milionů lidí. „V budoucnu by se v těchto oblastech klima mohlo natolik proměnit, že by samotná existence těchto lidí byla v ohrožení,“ uvádí ředitel Institutu Maxe Plancka Jos Lelieveld.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib