Tak s uprchlíky je všechno jinak. Německo včera přibouchlo dveře a vlna událostí pokračuje

12.11.2015 8:36 | Zprávy

Německo pokračuje ve svých nevypočítatelných krocích. Kancléřka Angela Merkelová nejprve zemi otevřela uprchlíkům a fakticky tak „pohřbila“ dublinskou dohodu, aby nyní ministr vnitra Thomas de Maiziere oznámil, že bude země uprchlíky opět vracet zpět. Maďarsko s podobným názorovým veletočem nesouhlasí a na setkání s africkými vůdci na Maltě jej kritizovalo.

Tak s uprchlíky je všechno jinak. Německo včera přibouchlo dveře a vlna událostí pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Maďarsko se od počátku brání tomu, aby na jeho území byli navráceni uprchlíci z jakékoli země. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa již nejde znění dublinské dohody uvést v praxi. V rámci dublinské dohody přitom platilo, že za proces vyřízení žádosti o azyl je odpovědná první země EU, kam migrant vstoupí. „Pokud někdo odejde ze Sýrie do Evropy, je fyzicky nemožné, aby vstoupil do EU přes Maďarsko. Právě proto není žádný důvod posílat Syřany zpět do Maďarska. Ministr Szijjártó následně označil četná prohlášení politiků směrem k migrantům za nezodpovědná, protože si je mohli vyložit jako přímé pozvání do Německa, a tedy zároveň i do celé Evropy.

Celý text z Reuters si můžete přečíst ZDE.

Jak agentura Reuters připomíná, Německo v srpnu rozhodlo o otevření svých hranic syrským uprchlíkům a vzdalo se tak dublinských pravidel. Od té doby však čelí mohutné migrační vlně čítající téměř milion lidí, což s sebou přináší výrazné problémy. Samotné Maďarsko v září vybudovalo plot na hranici se Srbskem a nutí migranty, aby vstupovali do EU přes Chorvatsko. Migrační vlna se tak přehnala přes Slovinsko, které před pár dny oznámilo, že bude na hranicích s Chorvatskem rovněž budovat ochranný plot. Nicméně hraniční přechody hodlá Slovinsko dle premiéra Mira Cerara nechat i nadále otevřené.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière však čelí kritice kvůli rozhodnutí vracet uprchlíky zpět i na domácí půdě. Jeho rozhodnutí je označováno podle Deutsche Welle (DW) za „nehumánní a nepraktické“. Některým německým politikům také vadí, že s nimi nebylo předem konzultováno. Hlavním argumentem odpůrců však je skutečnost, že obnovení dublinské dohody bude mít reálně jen velmi malý vliv na situaci. Německo navíc potřebuje k opětovnému zavedení dublinského systému vědět, z jaké země EU na jeho území migranti přišli.

„Ty si to však budou nechávat pro sebe a okolní země nebudou mít žádnou motivaci jim v cestě bránit. Berlín tedy bude značně závislý na spolupráci se svými evropskými partnery. Navzdory tomu, že kancléřka ve svém projevu v Evropském parlamentu minulý měsíc označila dublinské dohody za zastaralé. Navíc už nyní jsou úřady pro migraci a uprchlíky značně přetěžované. S novými kontrolami by se zpracování nevyřízených žádostí opět dále prodloužilo. Původně zamýšlela německá vláda celý proces urychlit, ale nyní se dopouští pravého opaku,“ argumentuje komentátor DW Christoph Hasselbach.

Celý text z Deutsche Welle máte k dispozici ZDE.

Přes svoji kritiku Hasselbach aktuální názorový obrat německé vlády schvaluje a považuje jej za správný. „Především tak němečtí politici posílají zprávu svým občanům, partnerům v EU i samotným žadatelům v tom smyslu, že si země nemůže dovolit akceptovat nekonečný příliv stovek tisíc migrantů. Gesto Merkelové učiněné v srpnu bylo chybou, nyní se snaží de Maizière dostat džina zpět do láhve. Samozřejmě s požehnáním Merkelové, bez které by jen těžko mohl podobné rozhodnutí veřejně oznámit. Oba bezpochyby přihlížejí ke ztrátě důvěry voličů, z čehož profitují konkurenční Alternativa pro Německo (AFD) a další obdobné strany,“ uzavírá komentátor DW.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…