Také jsou Tchajwanci? Delegace EU jela chválit na Tchaj-wan

04.11.2021 12:56 | Zprávy

Evropský parlament vyslal první oficiální delegaci na Tchaj-wan jako výraz podpory při rostoucím napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou. „Tchajwanská demokracie je pokladem, který je třeba chránit,“ prohlásil vedoucí delegace europoslanec Raphael Glucksmann a slíbil, že bude v pokračujícím sporu s Pekingem stát na straně Tchaj-peje.

Také jsou Tchajwanci? Delegace EU jela chválit na Tchaj-wan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tchaj-wanská delegace v Senátu v roce 2020

Čínsko-tchajwanské spory dosáhly v poslední době největší eskalace za několik let, zejména kvůli vpádům čínského letectva do tchajwanské zóny protivzdušné obrany. Čína si nadále činí nárok na Tchaj-wan a v posledních letech zintenzivnila úsilí o jeho izolaci na mezinárodní scéně, přičemž se ohrazuje proti jakémukoli pokusu považovat tento samosprávný ostrov za nezávislý stát a prosazuje politiku jedné Číny.

Podporu Tchaj-wanu ale dlouhodobě vyjadřují Spojené státy, nyní se k nim přidali i zástupci Evropského parlamentu. Skupina vedená francouzským poslancem Evropského parlamentu Raphaelem Glucksmannem, hlasitým kritikem Číny, který byl v březnu mezi pěti zákonodárci, na něž Peking uvalil sankce, byla označena za první oficiální delegaci Evropského parlamentu do Tchaj-peje.

Glucksmann označil tchajwanskou demokracii za poklad, kterého by si měli všichni demokraté na celém světě vážit a chránit ho. „Přijeli jsme sem s velmi jednoduchým a jasným poselstvím – nejste sami," řekl europoslanec podle informací serveru Euractiv.com.

„Evropa stojí na vaší straně při obraně svobody, právního státu a lidské důstojnosti,“ prohlásil po setkání s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a vyzval Evropskou unii, aby zintenzivnila spolupráci s Tchaj-wanem. „Je nejvyšší čas, abychom v Evropské unii ukázali, že jsme na stejné lodi,“ dodal Glucksmann. Minulý měsíc přijal Evropský parlament nezávaznou rezoluci o prohloubení vztahů s Tchaj-wanem, v rámci které se například uvažuje o uzavření investiční dohody.

Čína již před návštěvou varovala, že setkání zástupců Bruselu a tchajwanské vlády „poškodí zdravý vývoj vztahů mezi Čínou a EU“. Podobnými slovy Peking kritizoval nedávnou návštěvu tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu na Slovensku a v České republice nebo cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan v minulém roce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …