V září zasáhlo Indonésii mohutné zemětřesení následované vlnou tsunami. Kruté síle přírody podlehly tehdy stovky lidí. Přírodní síly někdy dokážou strašlivě udeřit. V Indonésii navíc ukazují svou sílu opakovaně, protože Indonésie leží v oblasti, v níž dochází k zemětřesením opravdu často. A jako by hrůza ze zemětřesení a vln tsunami nestačila, k životu se znovu probudila také sopka Krakatoa. K nebi se z ní valí obrovské sloupy dýmu a prachu.
V sobotu večer 22. prosince udeřila na Indonésii další vlna tsunami. Podle informací ČTK si vzedmuté mořské vody vzaly život nejméně 168 lidí. Češi pravděpodobně nejsou mezi oběťmi.
Agentura Reuters píše, že vlna tsunami poškodila stovky domů. Své příbytky musely opustit tisíce lidí. Úřady občany varují, aby se zatím v žádném případě nevracely do postižených oblastí. Prezident Joko Widodo na sociální síti Twitter napsal, že všechny dostupné kapacity státu musí být uvolněny na pomoc zraněným a trpícím. V tomto smyslu prý vydal příslušné pokyny.
Viceprezident Jusuf Kalla na tiskové konferenci oznámil, že počet obětí rozbouřených sil přírody bude pravděpodobně narůstat. Vzhledem k troskám ležícím v ulicích měst je pro záchranáře velmi obtížné dostat se k těm zraněným, kteří potřebují jejich pomoc nejvíc. Vůbec nejhůř je postiženo pobřeží provincie Banten na ostrově Jáva. Leží tu významná turistická střediska.
Malajsie a Austrálie nabídly Indonésii pomoc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp