Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

14.04.2021 16:00 | Zprávy

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček. “Proto teď tolik vyvádí, chtěli by nám diktovat, co máme dělat,” sdělil redakci zdroj z Lidového domu. Získali jsme také informace o plánu, jaký prý existoval na Kavčích horách s průzkumy preferencí pro ČSSD i o prognóze, jak může skončit snaha části mediálního světa pomoci Pirátům k převzetí moci.

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Mediální ofenzíva vůči sociální demokracii v posledních dnech vyvolaná odvoláním Tomáše Petříčka z čela resortu zahraničních věcí má podle zdrojů redakce důvod ve směru, jakým se strana rozhodla vydat po víkendovém sjezdu. Co a komu přesně vadí? A proč je najednou pro mnohé ČSSD nepřítel? Ptali jsme se u hráčů v zákulisí, co se v současné době děje.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček na online konaném sjezdu s přehledem obhájil svou funkci předsedy ČSSD. Původně měl dokonce čtyři soupeře. Nakonec delegáti vybírali ze tří. Čtvrtý zájemce o předsednické křeslo, prakticky neznámý regionální politik Břetislav Štefan, na poslední chvíli ze souboje odstoupil a podpořil Tomáše Petříčka.

Už v tomto případě se ukázalo, že jde s největší pravděpodobností o předem připravenou hru. „Štefan se nikdy šéfem strany stát nechtěl a neměl absolutně žádné šance. Bylo to součástí plánů Mirka Pocheho, aby to nejdřív působilo, že má Honza Hamáček víc konkurentů a těsně před sjezdem se kandidatury vzdá a doporučí delegátům volit Petříčka. V politice běžný postup, akorát v tomhle případě to stejně nezafungovalo. Marná snaha,” sdělil nám zdroj z Lidového domu.

Poté, co Jan Hamáček ze sjezdu vzešel s novým silným mandátem, delegáti mu navolili i spřízněné užší vedení, aby podle slov samotného Hamáčka vyslali k voličům ČSSD signál o vnitřní jednotě. Z místopředsednických postů vypadli všichni přívrženci jiných směrů a odpůrci vlády s Andrejem Babišem.

Logickým vyústěním bylo podle našich zdrojů okamžité odvolání Tomáše Petříčka z vlády. Jenže to rozpoutalo cirkus. „Dalo se to trochu čekat. Jednak Poche má pořád v některých médiích dobré kámoše, třeba na Seznamu i jinde. Za druhé i velká část novinářů ucítila příležitost si do ČSSD kopnout, protože neplníme „zadání”, která nám dávají. Odmítáme plivat na Čínu, neprotivíme se zrychlení očkování ruským Sputnikem apod. To se neodpouští. Dělají z nás provýchodní satany, přitom to je kravina. Je to právě sociální demokracie, kdo celou dobu jasně drží prozápadní, proevropský kurz a zdůrazňuje důležitost našeho ukotvení v NATO. Jenže ti pisálci se už dávno vykašlali na klasickou novinařinu. Dělají politický aktivismus,” popisuje ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj ze sociální demokracie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…