Jako příklad takového vězně svědomí je představena sedmadvacetiletá právnička Darja Poljudová. Ta byla v jihoruském Krasnodarsku odsouzena ke dvěma rokům vězení v trestanecké kolonii. Její odvolání bylo neúspěšné.
Celý text je ZDE
Poljudová se podle soudu provinila „extremismem a separatismem“. Jako důkazy soudu posloužily výhradně její aktivity na sociálních sítích. V příspěvcích na síti Vkontakte, což je ruská obdoba Facebooku, žena kritizovala údajné represe Ukrajinců žijících ve stepním regionu při východních březích Černého a Azovského moře. Na zveřejněných fotografiích právnička nese transparenty s hesly jako „Žádná válka na Ukrajině, ale revoluce v Rusku“ nebo „Putin se musí zodpovídat za teroristické útoky a výbuchy“.
Podle organizace Amnesty International (AI) je Poljudová typickou ukázkou vězně svědomí, trestaného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.
Video ukazuje pohled do cely
Kampaní nazvanou „Prisonexit“ chce AI upozornit na nejzávažnější případy porušování lidských práv v Rusku. Video agentury Havas nabízí 360stupňový interaktivní pohled do cely z perspektivy nového vězně.
Tvůrci videa chtěli co nejvíce napodobit realitu a zprostředkovat pocit bezvýchodnosti, proto je podle nich nezvykle dlouhé, bez větší akce.
„Chceme donutit ruské orgány, aby odvolaly represivní opatření a absurdní zákony a zastavily pronásledování a kampaně proti obráncům lidských práv a lidem, kteří jen využívají svoje práva,“ řekl na úterní tiskové konferenci Martin Balcar, vedoucí kampaní AI ČR.
Lidskoprávní situace v Rusku se podle AI za poslední měsíce výrazně zhoršila. Rusové kritizující tamní režim na sociálních sítích jsou odsuzováni i k několikaletému vězení. Své tresty si pak odpykávají v krutých podmínkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam