Policie prý měla možnost před několika lety nakoupit speciální prostředky balistické ochrany, vyvinuté jejím bývalým příslušníkem a ČVUT, které by v případě využití během tragické střelby na pražské Filozofické fakultě UK mohly přispět k větší bezpečnosti při evakuaci, případě i zamezit zraněným, na které útočník David Kozák pálil z ochozu budovy.
Podrobné informace o českém vynálezu v podobě mobilních bariér, které chrání před střelbou, přinesl na nedávné tiskové konferenci hnutí Přísaha bezpečnostní expert, bývalý dlouholetý policista a autor těchto ochranných prostředků Vladimír Jelínek. Podle jeho slov vedení policie ocenilo účinnost těchto bezpečnostních prostředků, chtělo je nakoupit, ale z celé akce nakonec z neznámých důvodů sešlo.
Předseda Přísahy Robert Šlachta zdůraznil, že policie se měla po střelbě v Uherském Brodě před devíti lety podstatně lépe připravit na další možné podobné útoky a uvedené mobilní balistické bariéry k tomu patří.
Podle Šlachty je špatně, když je tendence o celé tragické události i o tom, co jí bezprostředně předcházelo, nemluvit a neklást otázky. „Obrací se na nás policisté i bývalí policisté. Je tam čím dál víc hluchých míst, ptáme se na to my, ptají se média, ale odpovědi nikdo nedostává. Nekritizuji zasahující policisty, to jsou hrdinové. My chceme řešit systémové kroky. Je třeba se věnovat tomu, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo. Ptejme se na motiv pachatele. Proč policie řešila jen možnost, že chtěl spáchat sebevraždu?“ ptal se Šlachta s tím, že policie neodpovídá na důležité otázky, které už několik týdnů hýbou veřejností.
Vladimír Jelínek působil u Policie ČR bezmála tři dekády, z toho 15 let v rámci Útvaru rychlého nasazení, který je známý pod zkratkou URNA. Na tiskové konferenci představil anabázi, kterou absolvoval s vedením policie ve věci nového prostředku balistické ochrany, který ve spolupráci s ČVUT, zkonstruoval.
Zjednodušeně řečeno jde o mobilní bariéru, která se složená vejde do větší tašky a během dvou minut je možné ji na potřebném místě rozložit. Obsahuje balistické desky, díky čemuž se za bariéru lze bezpečně skrýt a neriskovat zasažení střelcem. Po výrobě a úspěšném testování byl systém podle Jelínka nabídnut Policii České republiky, která o něj projevila zájem a měl se rozjet celý proces. Policie zamýšlela pořídit tento systém do Prahy a Brna. Jenže se nakonec nestalo nic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.