Na přelomu roku pobývalo v českých věznicích na dvacet jedna tisíc lidí. Máme přes dvě stě vězňů na sto tisíc obyvatel. Takto vysokým poměrem se podobáme např. Rusku, Gruzii nebo Moldavsku.
Benešová odmítala, že bychom v Česku měli prominentní vězně, jak byl popisován např. Marek Dalík, který jako vězeň pracoval ve Znojmě v jednom z penzionů.
„My jsme řešili kauzu pana Dalíka a zjistili jsme, že to, co se říkalo, není pravda, protože on se do té věznice dostal normálně, pracoval v tom penzionu na základě smlouvy, která existuje už dvanáct let a byl na cele pro šest odsouzených, i když měl jako prvotrestaný nárok na lepší podmínky. My jsme ten případ pana Dalíka zkoumali a zjistili jsme, že ta kritika nebyla oprávněná,“ zdůraznila ministryně.
Poté si Benešová rýpla do státních zástupců, kteří by podle členky vlády měli sjednotit metodiku pro rozhodování o podmínečném propuštění. „Státní zástupci se k tomu samozřejmě staví a nejvíc tam podávají ty stížnosti, i když tam jsou dobré posudky a je tam dobrá prognóza,“ upozornila členka vlády.
„Já tady s paní ministryní nesouhlasím,“ ozvala se Bradáčová. Podle ní je tady třeba více zapojit probační a mediační službu. Nakonec ale záleží na soudcích, jak se rozhodnou.
Prozradila také, že příslušný státní zástupce prověřoval, jak se Vězeňská služba chová k Davidu Rathovi v teplické věznici. „Mohu potvrdit, že státní zástupce vykonal ve věznici prověrku, zda Vězeňská služba dodržuje zákon, a to i ve vztahu k odsouzenému Davidu Rathovi. A zjistil tam pochybení,“ upozornila Bradáčová.
Moravec přehodil diskusní výhybku k přeplněnosti českých věznic. Ty prý praskají ve švech. Benešová konstatovala, že se s tím snaží něco dělat, ale nemá peníze na výstavbu nových věznic.
„Ale v Národním investičním plánu jsou nové věznice,“ upozornil Moravec. Benešová to potvrdila, ale znovu zopakovala, že na ně nemá peníze. „My jsme se teď dozvěděli, že v Národním investičním plánu jsou projekty, na které nejsou peníze,“ konstatoval Moravec na to konto v budoucnu. „Je to tak, ale tím nechci říci, že tam třeba nebudou v budoucnu,“ uvedla členka vlády.
Lichovník a Bradáčová se poté shodli na tom, že soudci rádi udělují podmíněné tresty, ale činí tak velmi často, takže se v souhrnu stává,. že se např. čtyři podmíněné tresty najednou promění v trest nepodmíněný.
Moravec také připomněl, že před sedmi lety exprezident Václav Klaus vyhlásil rozsáhlou amnestii, za kterou byl kritizován např. dnešním ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a dokonce i dnešním prezidentem, který ji označil za „nesmysl“. „Já někdy říkám, zločin,“ pravil dokonce Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp