„Podle mého je válka na Ukrajině především akt agrese, který mnohé z nás překvapil,“ řekl prezident Zeman v rozhovoru pro MF DNES. Ani on prý neočekával, že Rusko zaútočí na Ukrajinu, a skutečně v novinových rozhovorech říkal, že věří, že Rusové nejsou blázni.
A stále si stojí za svými slovy z prvního dne války, kdy v televizním projevu mluvil o šílenství. „Na tom není nejhorší hájení ruských národních zájmů. Na tom je nejhorší, že Rusko touto akcí ničí nejen Ukrajinu, ale i samo sebe. Uvědomte si, že v antice existuje příběh o delfské věštbě. „Překročíš-li řeku Halys, zničíš říši velikou.“ Ale ona to byla říše toho útočníka. Něco podobného se může stát i Rusku,“ vysvětloval.
Prezident podporuje dodávky českých zbraní na Ukrajinu, včetně tanků T-72. Měli bychom Ukrajině dodávat to, co skutečně pomůže.
Kromě toho prezident v rozhovoru nabídl i zamyšlení: „Víte, samozřejmě jsem byl zastáncem korektního vztahu s Ruskou federací. Mimo jiné i proto, že Rusové jsou významným dodavatelem energie. Na druhé straně jsou hodnoty, jako lidské životy, které jsou přece jen nad byznysovým hlediskem. Takže právě proto se udála změna mého postoje“. Připomněl, že podobně své stanovisko změnila třeba i řada německých politiků v čele s prezidentem Steinmeierem.
Hovořil i o tom, že viníci masakrů na Ukrajině by měli stát před mezinárodním soudem. Na dotaz, zda se to týká i prezidenta Putina, Miloš Zeman odpověděl: „Všichni viníci“.
Z důsledků války podle něj bude energetická krize citelnější než krize migrační. I ta se ale dá překonat. „Tu však lze překonat tím, že například Německo obnoví své nejen jaderné, ale dokonce i uhelné elektrárny. Stejně tak migrační vlnu můžete překonat tím, že integrujete do české společnosti ty Ukrajince, kteří si budou přát zde zůstat. Nezapomeňte, že u nás je volných o sto tisíc pracovních míst více než uchazečů o zaměstnání,“ neztrácí Miloš Zeman optimismus.
Integrace Ukrajinců podle něj není proti zájmům českých občanů. Prezident připomněl, že i Češi prchali po roce 1968 a dodal k tomu osobní vzpomínku, jak byl po srpnu 1968 v Anglii, uvažoval, že tam zůstane, ale nakonec se rozhodl vrátit, protože se mu stýskalo po mamince. „To byl takový zvláštní případ, kdy jsem tu emigraci nakonec odpískal. Na základě této životní zkušenosti si myslím, že uprchlíkům je třeba pomáhat,“ uzavřel své vyprávění.
Babiše jsem přemluvil
Pokud jde o energetickou krizi a ceny energií, prezident Zeman by využil možnosti jejich zastropování, kterou podle něj české zákony nabízejí. To by samozřejmě dál zatížilo rozpočet, ale podle Miloše Zemana je řešením změna v dani z příjmu, respektive zrušení úlev které před rokem kvůli oživení ekonomiky po covidu společně schválily ANO a ODS.
Zeman sám prý přemlouval Andreje Babiše, když už jde touto cestou, ať úlevy časově omezí pouze na dva roky. A toto omezení se nakonec prosadilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.