Maloobchodní řetězce, energetické firmy, telekomunikační společnosti, aerolinky nebo banky. To jsou sektory ekonomiky, které podle maďarského premiéra Viktora Orbána dosahují v současné krizové situaci „nadměrné“ zisky. Orbán oznámil, že se hodlá postarat o to, aby tyto peníze skončily v maďarském státním rozpočtu. Premiér na sociální síti Facebook oznámil, že peníze využije na financování vládního programu škrtů ve veřejných službách a na rozvojové projekty pro armádu.
Předseda vlády poznamenal, že se vláda zavázala chránit „rodiny, důchodce, pracovní místa a snižování veřejných služeb i ve vleklé válečné situaci“.
Dodal, že vleklá válka a sankční politika EU, která „nevykazuje žádné zlepšení“, by společně vyústily v „drastické zvýšení cen“. Premiér konstatoval, že se rodiny snaží chránit už teď, ale je to prý stále náročnější.
Orbán také řekl, že armáda by měla být bez prodlení posílena. Mezitím podle něj banky a mezinárodní společnosti vydělaly nadměrné zisky díky vyšším úrokovým sazbám a cenám.
- Další informace naleznete zde
„Žádáme a očekáváme od těch, kteří v této válečné situaci vydělávají nadměrné zisky, aby pomohli lidem a přispěli na obranné výdaje země,“ řekl.
Ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy krok vlády zdůvodnil tím, že „jsme v mimořádné době…, která vyžaduje mimořádná opatření“. Těsně po pandemii koronaviru a uprostřed růstu cen energií bezprecedentním tempem svět čelí ekonomické krizi, zatímco Maďarsko se musí snažit zůstat mimo válku na Ukrajině a chránit finanční zabezpečení rodin, řekl Nagy.
Zvláštní daň ze zisku začne fungovat ještě letos a následně i v roce 2023.
- Další informace naleznete zde
Ekonom Lukáš Kovanda popsal, co by tento maďarský krok mohl znamenat pro Česko.
„Akcie největších maďarských firem, včetně MOL, prudce padají poté, co premiér Orbán včera rozhodl o jejich extra zdanění, z jehož výnosů chce tlumit dopad inflace na lidi. MOL se tak ocitne pod větším tlakem, aby dále navýšil své již tak rekordní marže v jiných zemích, včetně ČR,“ upozornil Kovanda na Twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.