Včera vláda dospěla k tomu, že premiér Andrej Babiš se nebude účastnit vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, a to kvůli výhradám eurokomisaře pro rozpočet. Rozhodně to však podle Teličky není téma, které by mělo zastínit například nadcházející evropské volby. „Není to tak, že Evropa touto kauzou žije,“ uvedl s tím, že samozřejmě v momentě, kdy se vyrýsovalo, že to bude na programu jednání, to rezonovalo na půdě europarlamentu velmi silně.
Česká vláda ani premiér to podle Teličky ze začátku nevzali zrovna za správný konec. „Tou pražskou odezvou vyloženě nutili Evropský parlament, aby k takovému kroku přistoupil. Říkat o právní analýze od Komise lež nebylo šťastné,“ dal za příklad europoslanec.
Premiér si nakonec za podpory vlády vybral jednu ze tří variant, kterou mu pro vyřešení situace navrhoval komisař Oettinger. Telička se neodhaduje říct, že tím bude problém střetu zájmů z pohledu evropského práva vyřešen. „Jestli to, co chystá česká vláda nebo premiér, je uspokojí, nevím. Ještě nás čeká audit Komise,“ připomněl europoslanec s tím, že ještě uvidíme, co audit ukáže. Až pak Komise vyhodnotí, zda je vše vyřešeno.
Následně Telička prozradil, co by v takovém případě udělal on sám. „Kdybych já byl v té situaci a chtěl bych jako premiér tento problém provždy sprovodit ze světa, abych nebyl zranitelný a neomezovalo mě to ve výkonu funkce, volil bych jinou z těch dalších dvou variant. Buď se vyvázat definitivně z Agrofertu, nebo odejít z politiky,“ uvedl europoslanec.
Telička doufá, že vláda už pochopila, že nešlo o žádnou kampaň, ale o zcela seriózní právní analýzu, kterou dělal nezávislý odborný subjekt zastupující Komisi v celé řadě nejrůznějších sporů. „Žádný z komisařů neměl zájem Babišovi podtrhávat nohy,“ zdůraznil.
Včerejší vyjádření vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) v České televizi, že šlo o kampaň českých europoslanců přenesenou do europarlamentu, důrazně odmítl. „To mu asi někdo nakukal, nebo šlo o PR doporučení, jak odklonit pozornost,“ míní Telička a připomíná, že iniciativa vzešla z frakce, kde není ani jeden český poslanec.
Znovu pak Telička připomněl, že nic takového ale nezastíní ani takový Brexit. To je podle něj katastrofa od samého počátku. Velká Británie se velmi těžko vypořádává s Brexitem. Podle dnešních vyjádření to vypadá, že se Velká Británie chystá velice vážně na variantu tvrdého Brexitu, kterou si téměř nikdo nepřál.
Když to bude tvrdý Brexit, tedy bez dohody, všechny ty důsledky a dopady budou podstatně zásadnější, míní europoslanec. „Stále doufám, i když asi nerealisticky, že do 19. března před odchodem je ještě prostor pro druhé hlasování nebo nějakou korekci,“ řekl s tím, že skutečný dopad pro české, nebo unijní občany, ale i byznys a turisty atd. by byl zásadní problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab