Až je začneme plnit, musí jejich plnění být středně až dlouhodobě udržitelné. „Nechceme, aby se Česko ocitlo v situaci zemí typu Řecka nebo Španělska, které sotva plnily kritéria, tak usilovaly o přijetí eura,“ uvedl Telička.
Podle něj je v současnosti navíc jiná situace, než když jsme se v rámci jednání o členství v EU zavázali přijmout euro. „Je zcela legitimní říkat, že eurozóna čelí určitým problémům a že očekáváme, že se tyto problémy budou řešit,“ poznamenal k tomu Telička. Odmítl stanovit konkrétní datum, kdy bychom společnou měnu mohli přijmout. Naznačil, že to ale nebude v době působnosti současné vlády.
Vyslovil se také proti záměru Bruselu, podle něhož by měl podíl obnovitelných zdrojů vzrůst na 27 %. „Cena energie je v Evropě podstatně vyšší než třeba v USA. V takové chvíli je jakýkoli další náklad na průmysl nezodpovědný a jednoznačně se musí projevit v konkurenceschopnosti na světových trzích. Nelze se nedívat na konkurenty nejen z USA, ale také ze zemí rozvojového světa, nemůže to být proces odtržený od konkurence. Byl bych velmi zdrženlivý k dalším zásadním krokům v nejbližším období,“ poznamenal s tím, že investice do zelenější energie by měly přijít až v době, kdy bude ekonomika růst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam