Syřané a Iráčané milují Putina. Děkují Rusku. Říkají, že Rusové to vyřeší, na rozdíl od USA, uvádí americká AP

13.10.2015 9:54 | Zprávy

Americká tisková agentura AP zjistila přímo v Sýrii a Iráku, že na rozdíl od Západu celá řada místních obyvatel ruský vojenský zásah vítá s nadšením. Odborníci zase naznačují, že Rusku se díky tomuto kroku daří posilovat své postavení v regionu na úkor nepříliš oblíbených Spojených států.

Syřané a Iráčané milují Putina. Děkují Rusku. Říkají, že Rusové to vyřeší, na rozdíl od USA, uvádí americká AP
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Kazatel Maamún Rahmech minulý týden před davy lidí označoval v Damašku ruského prezidenta Vladimira Putina za velkého a milovaného vůdce, který zničil mýtus o nepřekonatelné Americe. Plakáty Putina se objevují na automobilech a billboardech i v jiných částech Sýrie a Iráku, kde tamější obyvatelé považují vstup Ruska do občanské války v Sýrii za bod zvratu. Doufají, že by po nepříliš úspěšných operacích koalice vedené Spojenými státy mohli být radikálové vytlačeni z jejich území. Agentura AP poukazuje na to, že zatímco Západ Putinovu podporu syrského prezidenta Bašára Asada kritizuje, přímo v Sýrii panují i značně odlišné názory.

„Putin nejenom mluví, ale především podniká konkrétní kroky,“ vyjadřuje názor Syřanů považujících americkou politiku v Sýrii a Iráku za chaotickou a neefektivní Sobhan Eléwí z Damašku. Agentura AP připomíná, že ruské lodě vystřelily ze své základny v Kaspickém moři řízené střely, jež zasáhly své cíle v syrských městech Rakka a Aleppo. „Cílem této operace však spíš bylo ukázat svoji sílu zbytku světa než dosáhnout konkrétních vojenských cílů. Něco takového je ovšem mezi frustrovanými příznivci Asada považováno za velmi potřebnou psychologickou podporu a naději, že je ještě stále možné nad povstaleckými skupinami a Islámským státem zvítězit,“ glosuje AP.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Ruská intervence jednoznačně zvýšila morálku syrské armády a syrského lidu. Prezident Putin je význačná osobnost oplývající nezaměnitelným charismatem. Světoví vůdci začnou dříve či později jeho rozhodnutí schvalovat,“ je přesvědčen Dr. Samir Haddá, který žije v Homsu. Také v Iráku si ruská vojenská intervence získává své příznivce a mnozí z nich by přivítali, kdyby Rusové rozšířili obdobné operace také do jejich země. Některé umělecké obchody v Bagdádu již dle AP začaly prodávat portréty Putina na počest jeho zásahu v Sýrii. „Rusko nebude hrát žádné hry. Prostě jdou vyřešit problém a dělají to na rozdíl od Američanů v tichosti a efektivně. Ne jako Američané, kteří musí vše provádět před kamerami,“ cituje vyjádření jednadvacetiletého studenta medicíny Husseina Karima americká agentura.

„V jedné z karikatur objevujících se na Facebooku a Twitteru je vyobrazen americký prezident Barack Obama jako sunnitský šejk a Putin zase jako šíitský imám. To také naznačuje, komu Iráčané fandí. Na další karikatuře zase drží drsně vyobrazený Putin za límec vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Baghdádího, který se tváří ustrašeně a volá o pomoc amerického prezidenta Obamu,“ uvádí AP s tím, že na většině karikatur vypadá Putin jako rázný svalnatý muž. „Všeobecně je ruský zásah považován za přesouvaní vlivu v regionu, kdy Rusko získává v boji proti Islámskému státu mnohem větší úlohu. Fascinace Putinem má své kořeny v nesouhlasu s dlouholetou a nepříliš úspěšnou americkou intervencí v regionu, která dle mnohých vedla jen k dalším konfliktům,“ píše AP.

Názor obyčejných Iráčanů sdílí i politici. Irácký premiér již minulý měsíc veřejně připustil, že jeho vláda sdílí s Ruskem, Íránem a Sýrií zpravodajské informace a otevřela společné operační centrum v Bagdádu. „Plakáty velebící Putina však visely i v Egyptě, když tuto zemi ruský prezident navštívil v únoru. Místní noviny ukazovaly Putina bez košile, jak drží různé střelné zbraně. Titulek čtenářům říkal, že je ruský vůdce hrdinou naší doby. Tričko s jeho podobiznou dokonce na sobě měli i někteří demonstranti z řad podporovaných Hizballáhem v Libanonu,“ uvádí AP a přináší názor redaktora v Londýně vydávaného arabského deníku Al Havat Ghassana Charbela. „Putin se domnívá, že syrská krize je vynikající příležitost, jak eliminovat postavení Spojených států v regionu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…