Všichni si jistě pamatujeme situaci, kdy se před nedávnou dobou pokusily stovky Maročanů překonat dvojitý plot a vniknout do španělské enklávy na africkém pobřeží, města Melilla. Další tisíce marockých občanů pak vnikly do přístavu Ceuta, což je druhá španělská enkláva v Africe. Madridská vláda musela do oblastí povolat dokonce armádu, aby nakonec celou situaci zvládla a útočníky odrazila.
K tématu se nyní vrátil matematik a publicista Marian Kechlibar. Připomněl třeba, že Maroko má už s podobnými akcemi bohaté zkušenosti. „Je víceméně jisté, že k této akci ve stylu ‚ukážeme vám, k čemu je vám ten váš plot bez naší milostivé spolupráce‘ vedla nespokojenost Maroka s tím, že Španělé přijali na své území Ibrahima Ghaliho, bývalého šéfa takzvané fronty Polisario. To je už starší chlapík (73), který vyhledal ve Španělsku lékařské ošetření kvůli onemocnění covidem. Polisario je organizace, která už několik desítek let bojuje za nezávislost takzvané Západní Sahary,“ napsal Kechlibar k nedávným událostem.
Západní Sahara je dnes území v podstatě kontrolované sousedním Marokem a vyznačuje se velkou zásobou fosfátů. Publicista ve svém textu pro českou veřejnost přiblížil, jak se toto území do područí Maročanů vlastně dostalo. Příběh je to totiž poměrně poučný. Událost se odehrála v roce 1975, kdy umírá tehdejší vůdce Španělska generál Francisco Franco. Marocký král Hasan II proto využívá slabosti Španělů a hodlá Západní Saharu, která je španělskou kolonií, dobýt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy