To USA zpackaly. A Rusko... Putin a Lenin. Slova, která mění mnohé

06.03.2022 20:08 | Komentář

Podle uznávaného britského historika se zaměřením na ruské dějiny a emeritního profesora St. Antony’s College v Oxfordu je současné dění na Ukrajině výsledkem dvojice obřích chyb, z nichž se jedné dopustil Západ 10. listopadu, kdy Spojené státy a Ukrajina podepsaly Chartu o strategickém partnerství a nenabídly přitom Kyjevu kromě naděje žádnou ochranu před důsledky z Ruska, které prý děsil i jen „náznak demokratického vývoje“ na Ukrajině. Fatální chybu podle něho učinil i Putin, jenž kvůli invazi nepředpokládal odvetné kroky. Historik naznačil, co teď může ruského vládce potkat, a ukázal, proč Putin na rozdíl od Stalina pohrdá Leninem, který podle šéfa Kremlu bránil ruské expanzi.

To USA zpackaly. A Rusko... Putin a Lenin. Slova, která mění mnohé
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Podle britského historika je ruská invaze na Ukrajině výsledkem dvou obrovských strategických chyb, z nichž první přišla 10. listopadu, kdy Spojené státy a Ukrajina podepsaly Chartu o strategickém partnerství, která potvrzovala americkou podporu práva Kyjeva usilovat o členství v Severoatlantické alianci. Díky tomuto paktu se stalo pravděpodobnější, že Ukrajina nakonec vstoupí do NATO – což má být podle Service pro Vladimira Putina nepřijatelná vyhlídka. „Byla to poslední kapka,“ míní s tím, že právě tehdy začaly přípravy Ruska na útok na Ukrajině.

Západu podle něho Ukrajině nabídl povzbuzení v otázce členství v organizaci NATO, ale zjevně nepřemýšlel o tom, jak takový ukrajinský posun směrem od Moskvy dopadne u Putina. „Nebylo učiněno nic, co by Ukrajince připravilo na negativní reakci, které se jim dostane,“ myslí si.

Jak upozorňuje server The Wall Street Journal, je podle profesora Ukrajina „jedním z horkých míst v mentálním vesmíru Vladimira Putina“ a absence představy o budoucím dění byla fatálním problémem. Připojení Ukrajiny k západním zemím mělo být pro ruského vládce jakousi noční můrou, jelikož si zemi sám nárokoval jako jakýsi satelitní stát.

Historik upozorňuje, že si Putin nemůže dovolit „nechat žít sousední slovanský stát, který má byť jen náznak demokratického vývoje“ – ruský lid by totiž mohl dostat „nebezpečné nápady“.
Za vážnou chybu Service považuje nikoliv jen kroky Západu, druhou ze strategických chyb se totiž dopustila sama útočící země, když Putin podcenil soupeře. „Pohrdá Západem a tím, co považuje za západní dekadenci, dospěl k přesvědčení, že Západ je v troskách, a to jak politicky, tak kulturně,“ jmenuje příčinu tohoto Putinova uvažování s tím, že zřejmě rovněž západní lídry považoval „ve srovnání s ním za nekvalitní a nezkušené“.

Sjednocení Západu po ruské agresi na Ukrajině tak mělo být pro Putina dosti překvapivé. „Zjistil, že nechtěně sjednotil Západ – že to, co udělal, bylo pravým opakem toho, co chtěl,“ ukázal britský profesor s tím, že je přitom Putin pouze „průměrný“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …