Prvním dopadem brexitu by podle Zahradila bylo porušení geopolitické rovnováhy. „Německo se definitivně stane centrální evropskou mocností – se svou imigračně podlézavou, energeticky antijadernou a v budoucnu ve stylu Molotov–Ribbentrop k Rusku vstřícnou politikou,“ obává se Zahradil.
Druhým dopadem by prý bylo, že Británii přestane Evropa – a zejména střední Evropa – vůbec zajímat. Británie si prý jen „pojede svůj Commonwealth a vztahy s USA“. „Zmizí hlavní protiváha německého korporativismu a francouzského etatismu, v EU výrazně oslabí tlak na deregulaci, volný obchod, atlantické vztahy,“ myslí si europoslanec.
Třetím dopadem by bylo, že se „v Bruselu v pocitu ohrožení scuknou všichni Junckerové, Schulzové atd. a začnou rychle dobudovávat svůj vysněný eurostát dřív, než jim z něj zdrhne ještě někdo jiný,“ dodal Zahradil.
O tom, jaký dopad na českou ekonomiku by měl případný odchod Velké Británie z Evropské unie, hovořil také server Aktuálně.cz, a to s ekonomem Komerční banky Viktorem Zeiselem. Brexit by podle něj nepotěšil české automobilky. V Británii by například klesla poptávka po autech, která se tam z naší země vyvážejí.
Celý text je ZDE
Zeisel upozornil, že čistý vývoz do Británie tvoří dvě procenta celkového českého HDP. Takže kdyby v extrémním případě skončil všechen vývoz do Spojeného království, nemůžeme čekat větší pokles než tato dvě procenta. „Nicméně to zpomalení by pravděpodobně bylo mnohem menší, pravděpodobně v malých desetinách procenta HDP,“ upřesnil.
Samotná Británie by v případě rozhodnutí o brexitu v následujících deseti letech zpomalila o půl procenta až procento ročně. „To se přelije i do zemí eurozóny, tam ekonomové Société Générale počítají 0,15 až 0,25 procentního bodu ročně. A to se samozřejmě přelije i do růstu České republiky. Šlo by o šok skrze Německo a eurozónu a ten by byl vzhledem k otevřenosti české ekonomiky silnější než v jiných zemích,“ varuje ekonom.
V extrémním scénáři by prý u nás došlo ke snížení tempa růstu o 0,4 procentního bodu ročně. „A to by určitě přetrvávalo delší dobu,“ podotýká Zeisel.
Celý text příspěvku Jana Zahradila na jeho facebookovém profilu:
Včera jsem vystoupil na debatě Euractivu o Brexitu. Řekl jsem, že vidím tři bezprostřední dopady, všechny pro zájmy ČR negativní. 1)Poruší se geopolitická rovnováha, Německo se definitivně stane centrální evropskou mocností - se svou imigračně podlézavou, energeticky antijadernou a v budoucnu ve stylu Molotov-Ribbentrop k Rusku vstřícnou politikou. ŠPATNĚ. 2)Británii přestane Evropa - a zejména střední Evropa - vůbec zajímat, pojede si svůj Commonwealth a vztahy s USA. Zmizí hlavní protiváha německého korporativismu a francouzského etatismu, v EU výrazně oslabí tlak na deregulaci, volný obchod, atlantické vztahy. ŠPATNĚ. 3)V Bruselu se v pocitu ohrožení scuknou všichni Junckerové, Schulzové atd. a začnou rychle dobudovávat svůj vysněný eurostát dřív, než jim z něj zdrhne ještě někdo jiný, tato zbabělá vláda tomu bude jen přihlížet. ŠPATNĚ. Avšak blázni se radují...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam