To by Homér nechápal. Profesor Budil o chmurném tématu

28.12.2024 15:25 | Monitoring

Filozof a komentátor Ivo Budil se opřel do nelehkého tématu smrti. „U starých Řeků, jak víme u Homéra, očekávání smrti bylo spíše pesimistické,“ popsal Budil. Staří Řekové měli své záhrobí s převozníkem jako průvodcem, do kterého se člověk dostane po své smrti. Ale pak přišlo křesťanství a islám. „Náboženství tohoto typu naopak po smrti slibují jinou, šťastnější, lepší realitu. To bylo něco, co by Homer nechápal,“ pousmál se profesor Budil.

To by Homér nechápal. Profesor Budil o chmurném tématu
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ivo Budil

Ale podíval se na smrt i optikou středověku, kde délka dožití byla oproti dnešku směšně nízká. „Po třicítce už byl člověk starý a opotřebovaný. Pokud do té doby nezemřel na nějakou nemoc nebo nebyl zabit, v zásadě si moc radosti během toho krátkého života neužil. A o to více se upínal na to, co bude potom. A hlavně mu bylo neustále vkládáno na mysl, že potom to bude navždy. Potom už bude žít věčně. Pak měla zásadní místo ve společnosti otázka spásy, tedy jestli budu věčně spasen a žít v nějaké lepší, mnohem lepší realitě, nebo naopak, že budu zatracen. To je příšerná představa, že věčně, věčně, bez možnosti úniku budu trpět,“ popsal Budil středověký pohled na posmrtný život.

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 16979 lidí

Pak přišel na řadu termín očistec, tedy místo, kde člověk po smrti bude moci odčinit své hříchy. „Přičemž se jim říkalo, že pokud selžete, budete zatraceni. V tomto ohledu byl vynález očistce geniálním řešením,“ řekl Budil.

Věří Ivo Budil na život po životě? Filozof zmínil film Ingmara Bergmana Sedmá pečeť. Tam hraje rytíř šachy se Smrtí. A v průběhu hry se Smrti ptá, co je potom, co je po životě. A Smrt odpoví, že neví, že je naprosto nevědoucí. „Nevíme, jsme naprosto nevědoucí,“ řekl Budil po vzoru Smrti v Bergmanově filmu.

Podle něho mezi lidmi a různými kulturami zase takové rozdíly nejsou. „My zase tak moc rozdílní nejsme. Jsme potomci Afričanů, kteří nakonec se z té Afriky dostali poměrně pozdě před 60 tisíci lety a od té od té doby jsme se šířili po zeměkouli. Navzdory těm rozdílům, které jsou patrné na první pohled, bych nepřeceňoval rozdíly mezi různými kulturami,“ zkonstatoval Budil.

Češi se na území dnešní České republiky dostali někdy v době bronzové z oblasti Kavkazu. „My jsme Indoevropané. Naše pravlast se nacházela pravděpodobně, ta primární, někde na jižních úbočích Kavkazu; sekundární pravlast na území mezi zhruba Dněprem a Volhou, to znamená Ukrajina a jižní část Ruska. Odtamtud pravděpodobně na počátku doby bronzové probíhala migrace různými směry do Evropy, ale také na Blízký východ a do střední Asie. Do Indie a podobně. Tímhle způsobem se rozšířila vlastně indoevropská skupina, jejíž my jsme součástí,“ vysvětlil Budil.

V počátcích lidstva se homo sapiens sapiens dělil na osm druhů. A přežil pouze jeden, ten náš. V prehistorické Evropě se odehrála v rámci evoluce epická bitva trvající dlouhá staletí, kdy proti sobě stál člověk moderní a člověk neandertálský. Spolu, vedle sebe i proti sobě žili dlouhých pět tisíc let, než byl člověk neandertálský vyhuben. „Pravdou je, že po příchodu anatomicky moderního člověka do Evropy tak neandertálcům zbývalo zhruba 5000 let existence,“ řekl Budil, ale dodal, že docházelo i k častému křížení, takže geny člověka neandertálského stále kolují v tělech současného lidstva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 6 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Jaroslav Štefec a F-35: „Rozhodnutí o pořízení vzniklo mimo území ČR.“

4:44 Jaroslav Štefec a F-35: „Rozhodnutí o pořízení vzniklo mimo území ČR.“

„Pořízení F-35 pro českou armádu je politickým rozhodnutím, které vzniklo mimo území ČR,“ míní bezpe…