Na cestu do Sýrie, v níž má Česko jako poslední unijní země svoji ambasádu, se vydali Radim Holeček (ODS), Ivana Dobešová (ANO), nezařazený Karel Fiedler a Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM). Cílem cesty je jednání s partnerským výborem syrského parlamentu a dalšími institucemi.
Podle Gabala není hlavním bodem zájmu humanitární pomoc, ale otázka, zda mají v kufru rozvahu o mírovém řešení a utlumení brutálního zločinného jednání Asadova režimu a ruských sil vůči civilnímu obyvatelstvu.
„Otázka je, jestli tam nebylo třeba letět už před zhruba třemi lety. A pokud letíte do země, která je takto rozvrácená válkou a probíhají v ní prokazatelně válečné zločiny režimu – od použití chemických zbraní proti obyvatelstvu až po cílené vojenské operace proti zdravotním zařízením – je třeba uvažovat nad tím, zda tím ten režim nepodpoříte. Já bych asi v tomto případě uvažoval o tom, že riziko podpory toho kriminálního režimu je poměrně značné. Podle toho bych se asi rozhodoval,“ řekl také k cestě poslanec.
Kováčik se naopak domnívá, že je důležité do země vyrazit a dovézt humanitární pomoc. A samozřejmě také jednat s lidmi na místě. Oba muži se pak následně příliš neshodli nad současnou politickou situací v Sýrii. Kováčik se domnívá, že poslanci jednají s právoplatně zvolenými představiteli země; ale Gabal tvrdí, že je to stejné, jako byste letěli z Londýna na návštěvu do Berlína k Hitlerovi.
„Možná je ten mír blíž, rozhodně nepovažuji za ideální, že se při blížícím se mírovém řešení přikláníme jednoznačně na ruskou stranu. Odpovídá tomu i to, že KSČM tlačí tuto kartu,“ dodal Gabal s tím, že si je skoro jistý, že Bašár Asad může být obviněn z válečných zločinů. „Osobně se nedomnívám, že je v našem zájmu přiklánět se na stranu takového člověka,“ doplnil.
Kováčik závěrem dodal, že konflikt v Sýrii je jedním z tragických pochybení západní politiky. „USA a západní země Evropské unie se rozhodly, že potáhnou proti Bašáru Asadovi, proti tehdy ekonomicky, politicky, vědecky a kulturně fungující společnosti,“ tvrdí. To však přililo olej do ohně, neboť Gabal s tím zásadně nesouhlasil, a dokonce obvinil kolegu ze lži.
„Začalo to demonstracemi obyvatel, kteří žádali liberálnější poměry a otevřenou vládu, nikoliv policejní režim ovládaný tajnými službami. Neúčastnily se toho žádné cizí síly, nikdo jim neasistoval. Nebylo za tím nic jiného než touha Syřanů po tom, co jsme my získali po roce 1989. Odpovědí jim byla střelba z kulometů a nakonec i chemický útok. Bavíme se tady o režimu, který cíleně vraždil doktory, aby nemohli ošetřovat zraněné,“ oponoval poslanec.
Gabal se také domnívá, že přítomností české ambasády pokrýváme kriminální režim, který používá proti svým mírově protestujícím obyvatelům vojenskou sílu. „Rozhodující je, že budeme na té straně, která bude chtít, aby byl konflikt na celém Blízkém a Středním východě ukončen,“ dodal Kováčik.
Původní text ZDE
„Čeští poslanci do Sýrie dovezou humanitární pomoc. Pokrývky pro ty civilisty, které mezitím místní režim za vydatné ruské pomoci čečenským scénářem vyvraždil. Asadův režim s ruskou podporou páchá činy blízké válečným zločinům a my se tváříme, že o nic moc nejde,“ poznamenal k tomu Jakub Janda. A dodal, že se díval i do archivu české diplomacie, kde je v listopadu 2015 uvedeno: „Představitelé České republiky se potkávají s Asadovým ‚ministrem turismu‘ a předávají si hezké dary.“
Celý příspěvek Jakuba Jandy:
Čeští poslanci do Sýrie dovezou humanitární pomoc. Pokrývky pro ty civilisty, které mezitím místní režim za vydatné ruské pomoci čečenským scénářem vyvraždil.
Assadův režim s ruskou podporou páchá činy blízké válečným zločinům a my se tváříme, že o nic moc nejde.
Koukám do archivu české diplomacie. Listopad 2015: Představitelé České republiky se potkávají s Assadovým "ministrem turismu" a předávají si hezké dary.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef