To jsem se smál, všechno je to pravda! „Rasista“ z Mostu o seriálu ČT „Most!“, a hlavně o Romech i bílých

11.02.2019 10:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Žijeme v zemi, kde není nic ostuda,“ v rozhovoru nejen o seriálu Most! říká šéf největšího bytového družstva František Ryba, kterého někteří mají za rasistu. Přestože režisér Prušinovský tvrdí, že televizní Most! je fikce, podle něj jde naopak o koncentrovanou skutečnost. Muž, který se s Romy potkává denně, popisuje jejich mentalitu, se kterou „oblbli“ i manželku prezidenta. Také prozrazuje: zda filmaři přibarvili Chanov, proč musí být ombudsmanka v šoku, kdo je totálně hloupý nebo kdo ze sebe nechtěl kvůli seriálu dělat idiota a teď propaguje placky. Znáte další dvě skupiny „cigánů“ vedle těch domestikovaných?

To jsem se smál, všechno je to pravda! „Rasista“ z Mostu o seriálu ČT „Most!“, a hlavně o Romech i bílých
Foto: Repro ČT
Popisek: Logo seriálu

Koukáte se na seriál „Most!“? Jak jej vnímáte a jaký z něj máte dojem?

Dívám se na něj a dojem z něj mám veselý.

Takže jej berete s nadhledem?

Přesně tak.

Je to tím, že dobře víte, jaká je realita? Jak hodně vnímáte mezilidské vztahy v seriálu jako fikci?

Pro mě, který v Mostě žije a bohužel se problematikou dennodenně zabývá, je v seriálu podíl fikce velmi malý. Pro mě jde o koncentrovanou skutečnost.

Vážně? Tak to mě trochu překvapilo…

Vážně. Všechno, co tam vidím, v podstatě prožívám. Akorát že se vám stane ta příhoda jedna za měsíc, ale tvůrci vše zkoncentrovali do osmi dílů seriálu. Já si myslím, že fikce v tom moc nenalezneme, opravdu je to zhuštěná realita.

„To, co se odehrává v seriálu, ale není každodenní realita,
ale pokus ji nějak vypravěčsky a stylisticky uchopit.“
(Jan Prušinovský, režisér)

„Příhoda, která se stane jednou za měsíc“ – tím myslíte například co?

Všechny příhody jako třeba reakce cikánů, party z Chanova – to jsou přesně reakce, které bych vám mohl dlouze popisovat, vyprávět. Za ty roky, co působím v bytovém družstvu Krušnohor, tak přesně tento styl jednání, reakcí, náznaků o zmínkách s dotacemi… Je mi úplně jasné, co bude následovat, protože to znám historicky ze situací, kdy se bavíte o penězích a podobně. Tohle všechno je realita. Stejně tak celý vztah k cikánům jako takový – samozřejmě je vše nakoncentrované pro diváky, ale tohle vídáme na domech, které máme ve správě, úplně běžně.

Vy tedy na rozdíl od části mostecké veřejnosti nemáte dojem, že v seriálu vyznívá většinová společnost hůře a Romové lépe, než jak to fakticky je?

Ne, nemám. Takhle to opravdu nevnímám. Vnímám seriál jako ukázku v plné nahotě, jak se chová jak cikánská menšina, tak majorita.

„Já už jsem domestikovanej, ale bratranci ještě ne,“ říká v jednom z dílů romský herec Zdeněk Godla. Termín „domestikovaný Rom“ je něco, co jste v Mostě znali, nebo je to zcela nový termín, nová filmová hláška?

Je to něco, co známe, a dokonce jsme už takový název i někdy použili: to jsou ti hodní, slušní, kteří mezi touto komunitou pochopitelně jsou, žijí v našich domech, nedělají problémy a sžili se se životem ostatních. To je domestikovaný cikán.

Mimochodem, s vámi jsme to možná už kdysi probírali, když jsme se bavili v Janově o cikánské populaci a já jsem vyprávěl, že tam bydlí vlastně tři skupiny: První skupina – ti domestikovaní, se kterými jsem tam bydlel 21 let, kamarádíme se, známe se jmény a podobně. Pak druhá skupina – ti, co přišli z velkých měst a byli přestěhováni v rámci obchodu s byty a chudobou. A třetí skupina jsou příchozí ze Slovenska, respektive i z Rumunska, ti jsou na tom sociálně a hygienicky nejhůře.

Především Mosťáky ale seriál rozděluje na dva tábory. Někteří se z něj cítí zaražení a pociťují dílo jako výsměch svému domovu. Máte pro to pochopení?

Ti, co se takto cítí, jsou hlupáci, o kterých se ani nechci bavit. To jsou lidé, kteří nepřiznají pravdu. To jsou ti lidé, kteří to přesně všem ostatním kazí. Když chceme něco dělat, bojovat proti nešvarům a nějakým způsobem neshody řešit, tak narážíme právě na podobné lidi, kteří se tváří, jako by potíže vůbec neexistovaly, uráží je to a podobně. To jsou hloupí lidé.

O zlehčování problému mezi majoritou a menšinou v Mostě se mluvit nedá?

Je to koncentrace těch problémů, ne zlehčování. Diváci si musejí uvědomit, že filmaři měli potřebu tuto problematiku „zmáčknout“, aby to pro ně bylo zajímavé, vtipné a nějakým způsobem přitahovalo pozornost. Každý, kdo v Mostě bydlí a jde občas na pivo či podobně, tak vám musí říct, že když to zdrcne z posledních třeba patnácti let, tak to je přesně ono!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …