Jeden z novinářů si nepřímo postěžoval, že u mladé ruské generace není v módě patriotismus. „Vy říkáte, že není v módě mít rád svou vlast. To není asi v móde ve vašem okolí. Ale události v Sevastopolu a na Krymu sjednotily naši společnost a... To, že to není móda, to je vlastně dobře, protože je to hluboko ve vašem srdci,“ zapřemýšlel nahlas ruský prezident.
Putin by přivítal, kdyby na Ukrajině proběhlo nejprve referendum a teprve poté volby. Rusku jde prý o to, ochránit základní práva Rusů, kteří žijí na východě Ukrajiny. „Jsou to ty oblasti, které byly předány sovětskou vládou v 90. letech. Přestalo to být Rusko, ale Rusové tam zůstali. Mají právo mluvit rusky,“ uvedl s tím, že Ukrajina musí najít způsob, jak garantovat bezpečnost tamních Rusů.
Pozoruhodné bylo Putinovo vyjádření ke způsobu připojení Krymu k Rusku. Podle něho není pravda, že Rusko připojilo Krym silou. „Rusko jen vytvořilo podmínky pro svobodnou volbu krymských občanů.“
Nicméně přiznal, že faktor síly v mezinárodních vztazích vždy byl, je a bude. „Ve světě, který byl jen jednopolární, tak se ta jediná velmoc domnívala v Afghánistánu a jinde, že síla je jediná možnost, která funguje. Teď dochází k vyrovnání sil a situace je jiná. Nefunguje jen síla.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam