To jsou věci. Ukrajinské vládě hrozí rozpad

09.12.2015 14:15 | Zprávy

Křehké prozápadní koalici na Ukrajině hrozí rozpad a vláda by kvůli korupčním skandálům, jež se dotýkají vysoce postavených činitelů, mohla při nadcházejícím hlasování v parlamentu přijít o důvěru. Upozornil na to deník Financial Times.

To jsou věci. Ukrajinské vládě hrozí rozpad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Očekává se, že o důvěře se bude hlasovat už v pátek, kdy má premiér Arsenij Jaceňuk v zákonodárném sboru přednést zprávu o výsledcích roční práce svého kabinetu. Po zaujetí stanoviska jednokomorové Nejvyšší rady k Jaceňukovu týmu ve stále větší míře volají poslanci.

Americký viceprezident nabádal na Ukrajině tento týden k jednotě

Tomu, že situace je skutečně vážná, podle britského listu nasvědčuje mimo jiné návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena na Ukrajině tento týden. Nabádal při ní k jednotě a zároveň k zintenzivnění boje s korupcí.

„Ukrajina si nemůže dovolit znovu připravit svůj lid o naději,“ prohlásil Biden v úterý v ukrajinském parlamentu po setkáních s Jaceňukem a s prezidentem Petrem Porošenkem.

Rusko se možná snaží destabilizovat situaci na Ukrajině

Viceprezident veřejně nevyzval k tomu, aby premiérem zůstal Jaceňuk, jehož popularita se zhroutila po nezbytných úsporných opatřeních včetně zdražení veřejných služeb, jako jsou například dodávky elektřiny a plynu. Nicméně při schůzkách za zavřenými dveřmi Biden údajně vyjádřil názor, že Ukrajina nemusí být schopna vytvořit lepší fungující koalici, než je ta nynější, založená na stranách Jaceňuka a Porošenka, jež mají v parlamentu nejvíce křesel.

Washington se rovněž obává, že Rusko – s pomocí některých ukrajinských oligarchů – se snaží rozvířit pobouření veřejnosti nad korupčními skandály s cílem destabilizovat prozápadní kabinet v Kyjevě.

Vyslovení nedůvěry vládě by mohlo mít za následek další období politické nestability v zemi za situace, kdy se Ukrajina ve východních regionech dál potýká s proruskými separatisty. Rovněž by to zkomplikovalo vztahy s USA a s Evropskou unií, jež jsou největšími západními podporovateli Kyjeva, a mohlo by to vést ke zmrazení záchranného programu Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů (420 miliard korun), napsal Financial Times.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…