Čtenář, který se podepsal jen jako „Bulva“, poukázal na to, že premiér Bohuslav Sobotka chce vědět, co se stalo s penězi, které dostalo Řecko na ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. „To se o to doteď nikdo nezajímal?“ podivil se čtenář. Podle Sedi si EU hlídá peníze velmi dobře, týká se to ovšem zejména dotací z evropských fondů. „Pokud se týká Řecka a výpomoci s uprchlickou krizí, pak opravdu nevím, zda tyto peníze byly kontrolovány, respektive poskytnuté finance byly dány k jasným účelům,“ přiznal poslanec. Dodal ale, že jako poslanec českého parlamentu nemá vůči Evropskému parlamentu a Evropské komisi žádné kompetence.
- Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE
Je důležité se zúčastnit a ovlivnit jednání o rezolucích
Jan Spurník se pozastavil nad nedávno proběhlým jednáním české delegace v Parlamentním shromáždění NATO. „Opravdu jet si pro instrukce k rozšíření sankcí proti Rusku od NATO v takové sestavě? To jste si ty pokyny nemohli přečíst na NATO webu?“ napsal rozhořčeně. Seďa vysvětlil, že ČR je členem NATO a v rámci toho je členem i Parlamentního shromáždění. To zasedá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. „Stálá delegace do PS NATO je složena z poslanců a senátorů, kteří zastupují český parlament. Osobně jsem přesvědčen, že pokud je někdo někam zvolen, tak by tam měl pracovat. Mimochodem, je důležité se účastnit a ovlivnit hlasování o rezolucích, než si je pak přečíst na webu, jak tvrdíte,“ odpověděl sociálnědemokratický poslanec.
- Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE
EU migrační krizi podcenila
Katku L. mimo jiné zajímalo, zda se rozpadne EU. Poukázala na to, že Anglie chce z Unie vystoupit a na údajné průzkumy, podle nichž chce většina Němců i Čechů z EU vystoupit. Seďa si nemyslí, že většina občanů v členských zemích EU chce vystoupit z Evropské unie. „Současná situace s nezvládnutou migrační krizí a záběry krutostí bojovníků IS sice nahrávají odporu vůči EU, ale zapomínáme, že EU je i Česká republika. Jediným příjmem každého veřejného či státního rozpočtu jsou daně. EU je placena sice z daní také, ale platbami přes národní státy. Takže to by museli lidé přestat platit daně například v naší zemi či vláda by přestala posílat peníze do Bruselu,“ vysvětlil s tím, že v současné době platíme do Bruselu méně, než z EU čerpáme.
Souhlasí ale s tím, že EU a zejména Evropská komise podcenila migrační krizi a ukázalo se, že i řada placených institucí EU, například Frontex nebyl připraven na tuto situaci. „Podle mého názoru je dobře, že jsme členy EU, ale zároveň je nutno EU reformovat a zefektivnit,“ uvedl s tím, že aby se EU rozpadla, musela by se změnit celá politická reprezentace v jednotlivých členských zemích Evropské unie.
- Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE
Na zbrojení nedáváme 20 miliard ročně, ale jen 4,5 miliardy
Jan Spurník mimo jiné tvrdil, že současná vláda chce dát na nákup zbraní „od zbrojařů USA a NATO na základě pokynu z USA“ každoročně dvacet miliard korun „místo peněz na splnění volebních slibů pro chudé, důchodce“, a Seďa poukázal na to, že ČSSD protlačila 85 % svého předvolebního programu do Programového prohlášení vlády a toto prohlášení i plní. „Takže své sliby vůči voličům plní. Pokud tvrdíte opak, pak lžete,“ uvedl poslanec s tím, že Ministerstvo obrany vynakládá cca 10 % na investice a nákupy, což letos činí cca 4,5 mld.Kč, a nikoliv 20 miliard, jak čtenář tvrdí. „Nicméně máte pravdu v tom, že NATO doporučuje minimálně 20 % rozpočtu dávat na modernizaci. To by bylo dnes 9 mld.Kč. Stále tedy ne těch vašich 20 miliard korun,“ dodal s tím, že příslušné poslanecké výbory a podvýbory budou sledovat a kontrolovat, zda nákupy budou transparentní a efektivní a zda bude mít podíl i český obranný průmysl.
- Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE
Obvinění ještě není odsouzení
Jiného čtenáře zase zajímalo, co ČSSD udělá s tím, když olomoucký hejtman bude i nadále odmítat rezignovat kvůli tomu, že byl obviněn v korupční kauze. Seďa poukázal na to, že politické vedení i grémium strany již doporučilo hejtmanovi Rozbořilovi vzdání se stranických i volených funkcí. „Nicméně obvinění není ještě odsouzení. Již mnohokráte se ukázalo, že nakonec nebyl politik odsouzen, ale jako politik byl zlikvidován svými politickými konkurenty či médii. A také někteří politici vysoudili odškodnění,“ upozornil.
Podle něj je jediným řešením, aby výběr jakýchkoliv kandidátů ČSSD byl lepší a aby se preferovali slušní, odborně a morálně zdatní jedinci.
- Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam