Volání aktivistů po konci české štědrovečerní tradice se v posledních letech opakuje již s určitou pravidelností. Předminulý rok se tak vynořili aktivisté z organizace Compassion in World Farming a bili na poplach s výzvou o „pomoc rybám“ a upozorňovali, že jsou kapři, „inteligentní a citlivá zvířata“ a při procesu od výlovu k prodeji prý zažívají silný stres, bolest a utrpení.
„Dochází k tomu, že zvířata jsou na sebe natěsnána, nemohou projevovat své přirozené chování a kvalita vody v těchto nádržích bývá špatná. To vše jim způsobuje strach a stres,“ apelovali tehdy aktivisté na zájemce o čerstvou štědrovečerní večeři.
Zatímco tehdy se ještě hovořilo pouze o prodeji živých kaprů, minulý rok vytáhla Komerční banka větší kalibr a ve své kampani s mladou knižní influencerkou Lucií Zelenkovou přesvědčovala Čechy, aby se vzdali tradičního vánočního kapra ve jménu záchrany planety úplně. „Nechcete to letos třeba zkusit jinak? Ať jsou pak ty Vánoce lehčí,“ ptala se v rámci vánoční kampaně Komerční banky Zelenková, která se živí tím, že čte knížky a poté své sledující informuje, co přečetla.
S letošním rokem pak „kapří téma“ ožilo skrze Facebook Pirátské strany, jež přišla s otázkou, zdali nechcete zkusit jinou rybu „či vyzkoušet k bramborovému salátu úplně jinou, třeba rostlinnou, novinku?“ „Věděli jste, že většina kaprů chovaných v Česku se sní v jediný (Štědrý) den? V našich rybnících se navíc chová 10x víc kaprů, než před 100 lety. Ideální by tak bylo alespoň v některých rybnících zmenšit počet kaprů a na Štědrý den si dát i jinou rybu,“ vysvětlovali Piráti, proč byste si podle nich na Štědrý den měli dát něco jiného. Předseda Pirátů Ivan Bartoš doporučoval například tofu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak