To nemůžu říct do TV, uhnul Rychetský Witowské. A udeřil

30.11.2020 7:52 | Zprávy

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Českou televizi otevřeně řekl, co si myslí o předsedovi vlády Andreji Babišovi. Byl opravdu až nezvykle otevřený a premiéra Andreje Babiše slova zkušeného soudce pravděpodobně nepotěší.

To nemůžu říct do TV, uhnul Rychetský Witowské. A udeřil
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský

Pavel Rychetský je členem Ústavního soudu ČR již 17 let a ve svých 77 letech může říct, že toho zažil opravdu hodně. V 60. letech minulého století byl členem komunistické strany, ale po vpádu sovětských tanků do Československa již nestál o to být komunistou a jako právník stál na straně disidentů.

Rok 1989 a to, co následovalo po něm, považuje za nejdůleřitější etapu ve svém životě. „My jsme tehdy nevěděli, jestli půjdeme do vězení nebo do vlády,“ poznamenal k období kolem 17. listopadu 1989.

Nakonec to dopadlo tak, že šli disidenti do vlády, i když Rychetský podle svých vlastních slov věděl, že ona energie z tohoto období nevydrží věčně. Ale přesto ho jedna věc překvapila.

To jsou zase asi věci, které já nemohu říkat do televize,“ začal opatrně v interview se Světlanou Witowskou.  „Já jsem věděl, že ten polistopadový étos nemusí vydržet navěky, ale že se to tak dramaticky změní a zploští, to prostě...,“ zdráhal se svou myšlenku rozvést. „Já nemůžu být příliš konkrétní,“ chodil okolo horké kaše.

Ale pak si to rozmyslel a odpověděl jasně.

„Ale budu konkrétní. Já jsem nečekal po tom listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes. Z hlediska té její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo,“ poznamenal Rychetský na adresu současného premiéra Andreje Babiše, který se na rozdíl od Rychetského stal komunistou v době normalizace a dodnes to vysvětluje tak, že si to přála jeho maminka. Spolupracoval také s komunistickou Státní bezpečností  a v listopadu 1989 v Československu vůbec nebyl. Pobýval v Maroku a to, co se tu v osudných týdnech a měsících kolem listopadu 1989 dělo, nezažil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…